Statliga aktörer och hyresreduktioner
Svar på skriftlig fråga 2019/20:1240 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2019/20:1240 av Lars Hjälmered (M)
Statliga aktörer och hyresreduktioner
Lars Hjälmered har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att så snart som möjligt få statliga bolag, exempelvis Jernhusen, att agera ansvarsfullt och vara ett föredöme på fastighetsmarknaden.
Regeringen förutsätter att de sänkta hyreskostnaderna genomförs skyndsamt mot hyresgästerna. Det är viktigt att hyresvärdar nu tar ansvar för att ingå avtal om rabatt på hyran för att på så sätt stödja drabbade hyresgäster. Det gäller även bolag med statligt ägande.
Jag har fått vetskap om att Jernhusen redan tidigt i krisen givit hyresgästerna i denna svåra situation anstånd med hyresbetalningar och flera av hyresgästerna har fått rabatter. Jag har även fått information från bolaget att ytterligare ett stort antal beslut om rabatter är på väg samt att bolaget gör bedömningen att de allra flesta av hyresgästerna på stationerna kommer att få det statliga stödet till lokalhyresgäster. Jernhusen arbetar nu intensivt med att tillsammans med sina hyresgäster tillämpa den nya regleringen.
Det är bolagens styrelser och ledningar som ansvarar för bolagens organisation och förvaltningen av dess angelägenheter, samt den löpande förvaltningen av bolagens operativa verksamhet. Jag har förtroende för att styrelserna och ledningarna i de statligt ägda bolagen hanterar detta på ett professionellt och ansvarsfullt sätt.
Stockholm den 23 april 2020
Per Bolund

