Statistik om kusingifte

Svar på skriftlig fråga 2017/18:415 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX


PAGE

2


Dnr Fi2017/04624/ESA

Finansdepartementet

Civilministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:415 av Jonas Millard (SD) Statistik om kusingifte

Jonas Millard har frågat mig och regeringen om vi har för avsikt att agera för förbättrad statistik om äktenskap mellan kusiner och i så fall på vilket sätt?

Bakgrunden till frågan är att det, enligt frågeställaren, i dagsläget saknas relevant statistik för hur vanligt förekommande det är med

äktenskap mellan kusiner. Eftersom statistiken saknas är det svårt att bedriva forskning eller göra undersökningar på området.

Bestämmelser om hindersprövning finns i äktenskapsbalken. Kusingifte ingår inte bland förhållanden som kan innebära att hinder mot äktenskap föreligger.

Jag har inte för avsikt att ta något initiativ i den riktning Jonas Millard frågat mig om.

Stockholm den 13 december 2017

Ardalan Shekarabi

Skriftlig fråga 2017/18:415 av Jonas Millard (SD) (Besvarad 2017-12-13)

Fråga 2017/18:415 Statistik om kusingifte

av Jonas Millard (SD)

till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

 

I dag saknas relevant statistik för hur vanligt förekommande det är med äktenskap mellan kusiner. Eftersom statistiken saknas är det svårt att bedriva forskning eller göra undersökningar på området. Detta har tidigare påtalats av socialdemokratiska ledamöter under den tid som regeringsunderlaget bestod av partier från Alliansen. Man skulle därför kunna tro att statistik skulle börja föras av en ny regering som har ett socialistiskt stöd, men så verkar inte vara fallet.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Ardalan Shekarabi:

 

Avser statsrådet och regeringen att agera för förbättrad statistik om äktenskap mellan kusiner och i så fall på vilket sätt?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.