Snabbare lagföring för ungdomar som begår brott
Svar på skriftlig fråga 2016/17:356 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2016/17:356 av Ellen Juntti (M) Snabbare lagföring för ungdomar som begår brott
Ellen Juntti har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen har vidtagit för snabbare lagföring av ungdomar som begår brott.
Frågan ställs mot bakgrund av att jag och inrikesministern den 17 augusti i år presenterade regeringens åtgärder mot bilbränder och kriminalitet i utsatta områden. För att stärka rättsväsendets förmåga att förhindra dessa brott aviserades bland annat en översyn för att utreda möjligheten att åstadkomma en snabbare lagföring. Ungdomar som begår brott och personer som återkommande begår nya brott lyftes fram som exempel på grupper där en snabb, tydlig och rättssäker reaktion från samhällets sida är särskilt viktig.
Frågan om att se över vilka åtgärder som kan vidtas för en snabbare lagföring av brott är prioriterad för regeringen. Ett uppdrag för en sådan utredning, med särskilt fokus på bl.a. unga som begår brott, bereds för närvarande inom Regeringskansliet. Eftersom det är mycket angeläget att få fram åtgärder som möjliggör en snabbare lagföring av brott är min målsättning att besluta om uppdraget så snart som möjligt.
Stockholm den 30 november 2016
Morgan Johansson

