Slutdatum för Trafikskadeutredningen

Svar på skriftlig fråga 2007/08:974 besvarad av Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

Anmäld:
2008-03-14
Inlämnad:
2008-03-14
Besvarad:
2008-03-19
Svar anmält:
2008-03-20

den 19 mars

Svar på fråga

2007/08:974 Slutdatum för Trafikskadeutredningen

Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

Christina Oskarsson har frågat mig om jag kan bekräfta att det är den 15 juni 2009 som är Trafikförsäkringsutredningen slutdatum.

Enligt direktiven till utredningen om en överföring av vissa socialförsäkringsutgifter till trafikförsäkringen ska utredare bland annat göra en konsekvensanalys med utgångspunkt i hur reformen kan påverka trafik och trafikflöden, val av transportmedel, människors mobilitet, yrkestrafik etcetera. Utredaren ska också mot bakgrund av de regler och administrativa rutiner som föreslås, utifrån en helhetssyn redovisa de ekonomiska och administrativa konsekvenser som långsiktigt uppstår för de berörda och samhället. Utredaren ska även genomföra sina analyser ur ett jämställdhetsperspektiv.

Den särskilde utredaren har nu inkommit med en begäran om att utredningstiden bör förlängas till den 15 juni 2009. Skälet är bland annat att utredningsarbetat försenades väsentligt på grund av svårigheter att bemanna utredningssekretariatet samt att uppdraget kräver att en stor regelmassa analyseras innan förslag till en ny rättslig reglering kan utarbetas.

Jag har tidigare i ett svar på en fråga från Christina Oskarsson informerat henne om att den särskilde utredarens skrivelse med begäran om förlängning av utredningstiden bereds inom Regeringskansliet. Jag kan återigen bekräfta att så är fallet.

Skriftlig fråga 2007/08:974 av Oskarsson, Christina (s) (korrekturläst 2008-03-19)

den 14 mars

Fråga

2007/08:974 Slutdatum för Trafikskadeutredningen

av Christina Oskarsson (s)

till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m)

I januari ställde jag en fråga till statsrådet om hon skulle verka för att utredningstiden skulle förlängas enligt utredarens önskemål om förlängning till den 15 juni 2009. Svaret jag fick var att frågan fortfarande var under beredning. Sedan dess har vi och det svenska folket svävat i ovisshet.

Vi socialdemokrater är nöjda med att utredaren erkänner att ämnet är komplext och behöver mer tid men vi förstår inte varför regeringen inte kan ge ett exakt slutdatum. Den 25 februari får vi veta i en artikel i Aftonbladet att regeringen skjuter på förslaget om en privatiserad trafikförsäkring till efter valet 2010.

Kan ministern bekräfta att det är den 15 juni 2009 som är utredningens slutdatum?

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter