Skönhetssalonger som inte följer Arns beslut

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1696 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Dnr Fi2017/02903/KO

Finansdepartementet

Finansmarknads- och konsumentministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2016/17:1696 av Lars Beckman (M) Skönhetssalonger som inte följer ARN:s beslut

Lars Beckman har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att kunder som går till skönhetssalonger ska få ett starkare konsumentskydd.

Det finns problem med att det i dag går att utföra skönhetsbehandlingar som kan innebära betydande hälsorisker utan att det finns ett effektivt system för tillsyn av de näringsidkare som utför behandlingarna. Det är i sammanhanget självfallet också olyckligt att många näringsidkare, vid tvister med konsumenter, väljer att inte följa Allmänna reklamationsnämndens rekommendationer.

I betänkandet Kroppsbehandlingar – Åtgärder för ett stärkt konsumentskydd (SOU 2015:100), som överlämnades till regeringen i slutet av 2015, föreslås ny lagstiftning för att skapa en tryggare marknad för kroppsbehandlingar. Utredningen föreslog bl.a. regler om krav på tillstånd, kvalitet, tvistlösning och information. Med beaktande av omfattande kritik från flera remissinstanser vad avser lagförslagets innehåll och utformning har regeringen bedömt att det inte är lämpligt att gå vidare med utredningens förslag. Regeringen undersöker nu andra möjligheter för att gå vidare med frågan och stärka skyddet för konsumenter som går till skönhetssalonger.

Stockholm den 27 juli 2017

Per Bolund

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter