Skadestånd till brottsoffer

Svar på skriftlig fråga 2014/15:610 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Avslut
Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat

Dnr Ju2015/4741/Statssekr

Justitiedepartementet

Justitie- och migrationsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:610 av Roger Haddad (FP) Skadestånd till brottsoffer

Roger Haddad har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att skadestånd som utdömts som del av straffet inte ska reduceras av Brottsoffermyndigheten.

Regeringens ambition är att alla människor ska känna sig trygga i vardagen. Trygghet mot brott innebär att ingen ska behöva känna rädsla för att utsättas för övergrepp, att samhället reagerar snabbt och tydligt när ett brott begås och att brottsdrabbade ges stöd och upprättelse, bl.a. i form av ekonomisk kompensation.

Ett brottsoffer kan få skadestånd från gärningspersonen eller försäkringsersättning från det egna försäkringsbolaget. Den som inte får sådan ersättning kan få brottsskadeersättning från Brottsoffermyndigheten.

Det är Brottsoffermyndigheten som i samspel med domstolarna utformar praxis och bestämmer nivån på ersättningen till dem som drabbats av brott. De senaste åren har Brottsoffermyndigheten höjt ersättningsnivåerna för kränkning vid bl.a. våldtäkt, mordförsök och grov misshandel.

Den 1 juli förra året trädde en ny brottsskadelag i kraft. För att förbättra det enskilda brottsoffrets rätt till brottsskadeersättning föreskrivs i den lagen att Brottsoffermyndigheten inte längre ska kunna bestämma brottsskadeersättning för kränkning till ett lägre belopp än det en domstol efter sakprövning har dömt ut i skadestånd. Det finns därför inte anledning att vidta några ytterligare åtgärder i frågan.

Stockholm den 9 juni 2015

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan