Servicenavet - landsbygdsbutiken i centrum
Svar på skriftlig fråga 2015/16:202 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Dnr N2015/07509/HL | ||
Näringsdepartementet |
Landsbygdsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:202 av Håkan Svenneling (V) Servicenavet - landsbygdsbutiken i centrum
Håkan Svenneling har frågat mig hur resultatet av Servicenavet implementeras efter projektets avslutande.
Inledningsvis vill jag poängtera att tillgänglighet till service är en av förutsättningarna för tillväxt. Går det inte att tanka bilen eller handla mat inom rimliga avstånd är det svårt för en bygd att vara attraktiv för kvinnor, män, företag och besökare. Dagligvarubutikerna i gles- och landsbygdsområden är särskilt viktiga i ett servicesammanhang eftersom de ofta även tillhandahåller en rad andra tjänster.
Regeringen har därför tagit en mängd initiativ för att på olika sätt stödja arbetet med att förbättra servicen. Ett exempel är uppdraget till Tillväxtverket att genomföra programmet Lokala servicelösningar. Det är inom ramen för detta program som Servicenavet har genomförts. Regeringen har också i syfte att fortsatt stödja och uppmuntra nya lösningar och vidareutveckla lyckade projekt avsatt 262 miljoner kronor i landsbygdsprogrammet till pilotprojekt och kompetensutveckling. Regeringen har dessutom beslutat avsätta 490 miljoner kronor till investeringar i kommersiell service.
I vissa utsatta och sårbara glesbygder är förutsättningarna särskilt besvärliga. Avstånden är längre och befolkningstätheten lägre. I dessa områden behöver vi ta ett särskilt ansvar för att medborgare och näringsliv också fortsättningsvis ska ha tillgång till en grundläggande nivå av kommersiell service. I budgetpropositionen för 2016 föreslår regeringen därför en särskild satsning om 36 miljoner kronor årligen för att stödja tillgängligheten till service i de mest sårbara och utsatta glesbygderna.
Detta är några exempel på hur regeringen arbetar för att stärka förutsättningarna för jobb och tillväxt i hela landet. Det konkreta genomförandet som frågeställaren syftar på är dock en uppgift för myndig-
heterna, i detta fall främst Tillväxtverket. Jag har förtroende för att de på bästa sätt hanterar implementering och spridning av goda idéer.
Stockholm den 11 november 2015
Sven-Erik Bucht
Skriftlig fråga 2015/16:202 av Håkan Svenneling (V) (Besvarad 2015-11-11)
Fråga 2015/16:202 Servicenavet – landsbygdsbutiken i centrum
av Håkan Svenneling (V)
till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)
Årjängs kommun ville i projektet Servicenavet tillsammans med landsbygdsbutikerna i Lennartsfors, Svensbyn och Fengersfors vidareutveckla lokala servicelösningar i Årjäng och Åmål. Projektet fick stöd från år 2012 av Tillväxtverket.
Målet var att deltagande butiker efter projektets genomförande skulle ha ett avtal om utökad service. Övriga lanthandlare i deltagande kommuner skulle sedan kunna erbjudas samma avtal.
Projektet har testat och utvecklat en kostnadseffektiv, lokalt skräddarsydd och it-stödd servicetjänst för ökad service på landsbygden. Med ökad service har man främst fokuserat på tillgängligheten till kommunala och andra offentliga tjänster som annars många gånger innebär en längre resa och ett besök på kommunkontoret eller liknande.
Genom projektet har ett koncept utarbetats som innebär att man hos landsbygdsbutiken kan tillhandahålla en it-stödd servicetjänst som både är kostnadseffektiv och lokalt anpassad. Vid projektets slut finns en färdig och installerad it-lösning samt ett förslag till grundavtal för konceptet i de deltagande butikerna vilket innebär en lösning av driften som inte är beroende av projektmedel.
Det färdiga förslaget är praktiskt att tillämpa, lönsamt för handlaren och prisvärt för kommunen och andra intressenter. Lösningen kan enkelt anpassas till ändrade förutsättningar och utvecklas vidare när behoven uppstår. Det färdiga resultatet har överträffat förväntningarna när det gäller utvecklingsmöjligheterna och kommer enkelt att kunna utvecklas vidare och erbjudas andra intressenter i Sverige. Mot bakgrund av det ovan anförda ställer jag följande fråga till statsrådet Sven-Erik Bucht:
Hur implementeras resultatet av Servicenavet efter projektets avslutande?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

