Sanktionerna mot Kuba
Svar på skriftlig fråga 2025/26:425 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2025/26:425 Sanktionerna mot Kuba
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2025/26:425 av Björn Söder (SD)
Sveriges stöd i FN till kritik mot USA för Kubaembargo
Björn Söder har frågat mig om Sverige avser att tänka om och vid detta års omröstning i FN:s generalförsamling om resolutionen, som uppmanar till att avsluta det decennier gamla USA-embargot mot Kuba, i alla fall avstå.
Generalförsamlingen har sedan 1992 röstat för den årliga resolutionen som uppmanar till ett hävande av USA:s handelsembargo mot Kuba. Resolutionen antas varje år med mycket bred majoritet och EU har traditionellt röstat enhälligt ja. I förra årets omröstning, den 29 oktober 2025, röstade Sverige tillsammans med en majoritet av EU:s medlemsländer ja, vilket har sin utgångspunkt i värnande av frihandeln och förhoppningen om att global handel ska leda till modernisering och reformer på Kuba. Sverige motsätter sig embargots extraterritoriella tillämpning och påverkan på EU, vilket strider mot internationella handelsregler.
I höstas valde ett antal EU-medlemsländer att ändra sitt röstmönster med motiveringen att Kuba brustit i fördömandet av Rysslands aggression mot Ukraina samt uppgifter om kubanska medborgare som deltagit i strider i Ukraina. Sverige och 18 andra EU-medlemsländer uppmanade i sin röstförklaring Kuba att vidta alla nödvändiga och effektiva åtgärder för att förhindra att dess medborgare ansluter sig till ryska militära styrkor som deltar i detta krig. Regeringen kräver att de som är skyldiga till brott som begåtts i samband med Rysslands anfallskrig mot Ukraina hålls till svars.
Som regeringen framhållit i flera tidigare frågesvar, senast på fråga 2025/26:148, ser vi allvarligt på situationen i Kuba och bristen på demokrati och mänskliga rättigheter i landet. Regeringens linje är fortsatt att en översyn av det rådande PDCA-avtalet inklusive EU:s bistånd till Kuba är befogad. En sådan översyn bör fokusera på hur EU på bästa sätt kraftigt kan öka trycket på den kubanska regeringen i syfte att främja en demokratisk utveckling.
För Sveriges välstånd är det avgörande att det internationella handelssystemet upprätthålls.
Stockholm den 3 februari 2026
Maria Malmer Stenergard
Skriftlig fråga 2025/26:425 av Björn Söder (SD) (Besvarad 2026-02-03)
Fråga 2025/26:425 Sanktionerna mot Kuba
av Björn Söder (SD)
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Sveriges försvarsminister Pål Jonson sa i anslutning till Folk och Försvars rikskonferens i Sälen att mer stöd till Ukrainas väpnade styrkor och hårdare sanktioner mot rysk olje- och energisektor behövs för att få slut på kriget (Aftonbladet den 13 januari 2026). Jag instämmer till fullo med försvarsministern.
I USA pågår nu arbete inom kongressen för att få igenom förslag om nya sanktioner mot Ryssland gällande Rysslands energisektor och skuggflotta. Samtidigt var budskapet väldigt klart i mina samtal med amerikanska kongressledamöter vid möten den gångna veckan att man nu håller på att förlora tålamodet med vad man upplever som dubbelmoral och inkonsekvens från europeisk sida. Man hänvisar till den omröstning som ägde rum i höstas i FN:s generalförsamling om en resolution som uppmanar till att avsluta det decennier gamla USA-embargot mot Kuba. Bland annat Sverige röstade för resolutionen till stöd för den kubanska kommunistregimen
Jag har tidigare ställt en fråga (2025/26:148) till utrikesministern om av vilka skäl Sverige valde att stödja den kubanska kommunistregimen genom att rösta ja till resolutionen, och om Sverige avser att ändra hållning inför nästa års session i generalförsamlingen.
Hon svarade då att EU har traditionellt röstat enhälligt ja och att i omröstningen i höstas röstade Sverige tillsammans med en majoritet av EU:s medlemsländer och samtliga nordiska länder ja. Detta på grund av att Sverige och EU av princip motsätter sig embargots extraterritoriella tillämpning och påverkan på EU, vilket strider mot internationella handelsregler.
Samtidigt valde en del EU-länder att avstå i stället för att rösta ja. Polen, Tjeckien, Estland, Lettland, Litauen och Rumänien avstod.
Amerikanerna anser att det är fullständigt inkonsekvent att EU-länder ligger på USA om att införa sanktioner mot Ryssland samtidigt som samma länder kritiserar USA när man har sanktioner mot Kuba. Detta irriterar dem enormt, och även de kongressledamöter som driver på för att få igenom fler sanktioner mot Ryssland uttalar att måttet nu är rågat och att ”ni förlorar snart även oss” på grund av den dubbelmoral man upplever från europeisk sida.
Jag vill av denna anledning fråga utrikesminister Maria Malmer Stenergard:
Avser Sverige att tänka om och vid detta års omröstning i FN:s generalförsamling om resolutionen, som uppmanar till att avsluta det decennier gamla USA-embargot mot Kuba, i alla fall avstå?
Intressenter
Frågeställare
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

