Sanktioner mot kinesiska tjänstemän för brott mot mänskliga rättigheter
Svar på skriftlig fråga 2024/25:641 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:641 Sanktioner mot kinesiska tjänstemän för brott mot mänskliga rättigheter
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2024/25:641 av Björn Söder (SD)
Sanktioner mot kinesiska tjänstemän för brott mot mänskliga rättigheter
Björn Söder har frågat mig om jag är beredd att vidta liknande åtgärder som min kanadensiska kollega och verka för att sanktioner införs mot de företrädare för den kinesiska regimen som är involverade i allvarliga brott mot mänskliga rättigheter.
Sanktionsinstrumentet är ett utrikespolitiskt verktyg för att främja fred och säkerhet, försvara demokratiska principer och mänskliga rättigheter. Sverige har inga egna nationellt beslutade sanktioner utöver EU:s och FN:s sanktioner.
Regeringen är liksom EU oroad över den allvarliga situationen för de mänskliga rättigheterna i Kina. Alla ska ha rätt att utöva sin tro utan att riskera förföljelse eller trakasserier, i Kina såväl som i andra länder. I Utrikesdepartementets rapport om demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstatens principer i Kina anges bland annat att religiösa rörelser som i Kina klassificeras som sekter, däribland Falun Gong, är särskilt övervakade.
Att folkrätten inklusive de mänskliga rättigheterna efterföljs är en fråga av vikt för hela det internationella samfundet. I oktober 2024 anslöt sig Sverige till ett gemensamt uttalande i FN:s generalförsamlings tredje utskott, som uttryckte oro över kränkningar av mänskliga rättigheter i Xinjiang och Tibet.
Sverige kommer att fortsätta att ta upp religions- och övertygelsefrihet i Kina i möten med kinesiska företrädare samt inom EU, FN och andra sammanhang.
Stockholm den 7 januari 2025
Maria Malmer Stenergard

