Samtal om höghastighetsjärnvägen

Svar på skriftlig fråga 2016/17:34 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Dnr N2016/05926/TIF

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2016/17:34 av Per Klarberg (SD) Samtal om höghastighetsjärnvägen

Per Klarberg har frågat mig varför regeringen inte kommer att bjuda in Sverigedemokraterna till samtal om höghastighetsjärnvägen.

Regeringen har vid flera tillfällen klargjort att den aldrig kommer att samarbeta med eller göra sig beroende av Sverigedemokraterna. Mot den bakgrunden är det inte aktuellt att bjuda in Sverigedemokraterna till samtal.

Stockholm den 4 oktober 2016

Anna Johansson

Skriftlig fråga 2016/17:34 av Per Klarberg (SD) (Besvarad 2016-10-04)

Fråga 2016/17:34 Samtal om höghastighetsjärnvägen

av Per Klarberg (SD)

till Statsrådet Anna Johansson (S)

 

Trafikverkets arbete med satsningen En ny generation järnväg, det vill säga höghastighetsjärnväg mellan Stockholm och Göteborg/Malmö, befinner sig fortfarande i ett tidigt planeringsskede, vilket gör det svårt att beräkna en exakt kostnad. Trafikverket uppger dock kostnaden till omkring 230 miljarder kronor, det vill säga den största investeringen någonsin i Sverige om höghastighetsjärnvägen blir av.

Sverigedemokraterna är riksdagens tredje största parti – 801 178 medborgare röstade på Sverigedemokraterna valet 2014. (Källa: Valmyndigheten.)

Den 6 september 2016 ställde jag en skriftlig fråga till statsrådet: Kommer Sverigedemokraterna att bjudas in av regeringen till eventuella samtal om höghastighetstågen tillsammans med Alliansen?

Den 21 september svarade statsrådet på min skriftliga fråga: Nej, regeringen kommer inte att bjuda in Sverigedemokraterna till samtal om höghastighetstågen.

Jag vill med anledning av detta fråga statsrådet Anna Johansson:

 

Varför kommer Sverigedemokraterna inte att bjudas in till samtal om höghastighetsjärnvägen/-tågen?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.