Samtal med skurkregimer
Svar på skriftlig fråga 2016/17:1888 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Utrikesdepartementet |
Utrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:1888 av Markus Wiechel (SD) Samtal med skurkregimer
Markus Wiechel har frågat mig vad det är som gör att regeringen kan samtala med regimer som Iran, Saudiarabien, Nordkorea och liknande men inte med den syriska regimen om exempelvis vapenvila.
Regeringen anser att det krävs en politisk lösning för att få slut på konflikten i Syrien.
Vi stödjer därför fortsatt den FN-ledda politiska processen, som bl.a. syftar till dialog med regimen enligt den modell som FN:s säkerhetsråd enats om i rådsresolutionen 2254.
Hittills har den syriska regimen dessvärre inte uppvisat någon större vilja att engagera sig i fredssamtalen. Sverige fortsätter att verka för genuint engagemang från alla parter i den politiska processen.
Parallellt med våra ansträngningar för den FN-ledda politiska processen fortsätter vi att, i säkerhetsrådet såväl som i andra fora, verka för landsomfattande vapenvila, fullt humanitärt tillträde, ökad respekt för mänskliga rättigheter och internationell humanitär rätt samt ansvarsutkrävande för internationella brott begångna i Syrien. Vi stödjer även utsatta människor i Syrien såväl som i dess grannläner genom vårt omfattande humanitära bistånd och vår femåriga biståndsstrategi för Syrienkrisen.
Hållbar fred kräver dialog. Vi fortsätter därför att verka för detta i FN:s säkerhetsråd och i relaterade processer.
Stockholm den 13 september 2017
Margot Wallström

