Samråd vid subventionerade anställningar

Svar på skriftlig fråga 2022/23:185 besvarad av Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
A2022/01593 Till riksdagen

Svar på fråga 2022/23:185 av Jim Svensk Larm (S)
Samråd vid subventionerade anställningar

Jim Svensk Larm har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att förbättra samråden mellan Arbetsförmedlingen och facken vid subventionerade anställningar.

En utredare hade under den förra mandatperioden i uppdrag att analysera samrådsförfarandet mellan Arbetsförmedlingen och arbetstagarorganisationerna och att lämna förslag på hur det kunde bli mer ändamålsenligt och välfungerande (A 2021:C).

Utredningen resulterade i ett antal förordningsändringar som syftar till att förbättra och effektivisera förfarandet inför beslut om arbetsplatsförlagda program och insatser. Förordningsändringarna innebär bland annat att den sammanslutning av arbetstagare som är part i lokal förhandling med arbetsgivaren numera ges tillfälle att yttra sig innan Arbetsförmedlingen anvisar någon till ett arbetsmarknadspolitiskt program. Förordningsändringarna trädde i kraft den 1 december 2022.

Stockholm den 11 januari 2023

Johan Pehrson

Skriftlig fråga 2022/23:185 av Jim Svensk Larm (S) (Besvarad 2023-01-11)

Fråga 2022/23:185 Samråd vid subventionerade anställningar

av Jim Svensk Larm (S)

till Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)

 

Subventionerade anställningar är ett viktigt verktyg för att ge fler möjligheten till arbete. Det kan ge en person långt ifrån arbetsmarknaden en väg in till arbetet och är därför oerhört viktigt. För att de subventionerade anställningarna ska vara aktuella ska Arbetsförmedlingen samråda med facket innan anställningen beviljas hos arbetsgivaren.

I fredags kunde vi i flera tidningar i Gävleborg läsa att samråden inte fungerar. Handels i Gävle säger att det inte fungerar alls och beskriver bemötandet från Arbetsförmedlingen som iskallt. De har påpekat att människor riskerar att utnyttjas på vissa arbetsplatser.

De som anställs med subventionerade anställningar är i vissa fall i behov av extra bra handledning, vilket inte alltid erbjuds i tillräckligt hög utsträckning. Det är då viktigt att samråd och inhämtande av synpunkter sker i god tid innan anställningen påbörjas.

Med anledning av det anförda vill jag fråga arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson:

 

Vilka åtgärder tänker ministern vidta för att förbättra samråden mellan Arbetsförmedlingen och facken vid subventionerade anställningar?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.