Säkerställd tillgång till jodtabletter
Svar på skriftlig fråga 2020/21:143 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
M2020/
01523/
Ke
Miljödepartementet
Miljö- och klimatministern samt vice statsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2020/21:143 av Monika Lövgren (SD)
Säkerställd tillgång på jodtabletter
Monika Lövgren har frågat socialministern vilka åtgärder ministern avser att vidta för att möjliggöra för landets invånare att själva kunna införskaffa adekvata jodtabletter på apotek.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Jodtabletter intas för att förebygga att radioaktivt jod tas upp i sköldkörteln. Sköldkörteln är känslig för strålning och kan ackumulera radioaktiv jod. För bästa verkan bör jodtabletter tas innan exponering av ett radioaktivt utsläpp sker och då först efter rekommendation av myndigheter som gjort en bedömning av om intaget är motiverat. Utan en sådan bedömning finns risk för att intag av jodtabletter sker vid fel tidpunkt och därmed får försämrad effekt. Jodtabletter används sällan som enda skyddsåtgärd utan kombineras ofta med inomhusvistelse som ett kompletterande skydd. Det är Strålsäkerhetsmyndigheten och länsstyrelserna som rekommenderar intag av jodtabletter om det skulle behövas i en radiologisk nödsituation.
En översyn av hanteringen av jodtabletter i beredskapssyfte i ett längre perspektiv pågår. I tilläggsdirektiv (dir. 2019:83) har utredningen om hälso- och sjukvårdens beredskap (S 2018:09) fått i uppdrag att utreda vissa frågor kring hantering av jodtabletter. Utredaren ska analysera rättsläget kring hantering av jodtabletter inom ramen för kärnenergiberedskapen genom att se över ansvaret för upphandling, lagerhållning, kompletterings- och extrautdelning samt rätten att rekommendera intag av jodtabletter, och föreslå hur dessa frågor ska lösas. Utredningen ska slutredovisas den 28 februari 2022. Regeringen kommer därefter att ta ställning till utredningens förslag.
Stockholm den 7 oktober 2020
Isabella Lövin


