Ryska spioner
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1433 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2021/22:1433 av Ann-Sofie Alm (M) om
Ryska spioner
Ann-Sofie Alm har frågat mig hur jag och regeringen ska säkerställa att de kvarvarande ryska diplomaterna, som pekats ut som spioner av Säpo, inte utgör ett hot mot Sveriges säkerhet.
Ett flertal länder bedriver olika former av underrättelseverksamhet mot Sverige. För att motverka detta bedriver Säkerhetspolisen ett aktivt arbete med kontraspionage. Det innebär bland annat att Säkerhetspolisen inhämtar uppgifter, analyserar och på olika sätt motverkar utländskt spioneri och annan säkerhetshotande verksamhet. Säkerhetspolisen genomför också säkerhetshöjande åtgärder genom att minska sårbarheter i skyddsvärda verksamheter.
Av naturliga skäl kan jag inte svara närmare på hur Säkerhetspolisen arbetar med att reducera det säkerhetshot som andra länders underrättelseverksamheter kan utgöra. Justitiedepartementet har en löpande dialog med Säkerhetspolisen i dessa frågor och jag har full tillit till Säkerhetspolisens förmåga.
Stockholm den 13 april 2022
Morgan Johansson

