Retroaktiva straff för IS-återvändare

Svar på skriftlig fråga 2018/19:339 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


Ju2019/00834/POL

Justitiedepartementet

Justitie- och

migrations

ministern

Till riksdagen

-6353175

-1097915

0

0


Svar på fråga 2018/19:339 av Markus Wiechel (SD) Retroaktiva straff för IS-återvändare

Markus Wiechel har frågat mig om jag avser att verka för att retroaktivt kunna döma medlemmar av Islamiska staten (IS) eller på annat sätt verka för att medlemmar av IS lagförs.

Regeringens bestämda uppfattning är att personer som begått brott kopplade till terrorism eller krigsförbrytelser ska dömas för sina brott oavsett om brotten begåtts i Sverige eller utomlands. Brott som kan vara aktuella är t.ex. terroristbrott, förberedelse till terroristbrott, rekrytering och offentlig uppmaning till terrorism samt mord, våldtäkt eller krigsförbrytelse. Svenska domstolar har en långtgående behörighet att döma för sådana brott även om de har begåtts utanför Sveriges gränser.

Tack vare de många lagstiftningsinitiativ regeringen tog under förra mandatperioden så har Sverige i dag en avsevärt starkare lagstiftning på terrorismområdet än tidigare. På regeringens initiativ har bl.a. ett särskilt straffansvar för terrorismresor och mottagande av terrorismutbildning införts. Det har blivit straffbart att finansiera en terrorist eller en terroristorganisation. Vi har också nyligen beslutat en lagrådsremiss med förslag på att deltagande i, och samröre med, en terroristorganisation ska kriminaliseras. Detta är ett viktigt komplement till vår nuvarande terrorismlagstiftning och kommer att leda till att fler personer än idag kan lagföras för terrorismrelaterad brottslighet.

Vår grundlag slår fast att ingen person får dömas till straff eller annan brottspåföljd för en gärning som inte var belagd med brottspåföljd när den begicks (2 kap. 10 § regeringsformen). Detta är en grundläggande princip som inte bara gäller i vårt rättssystem. Den gäller också i andra rättsstater världen över.

Vid sidan av de straffrättsliga åtgärderna som regeringen har vidtagit i kampen mot terrorismen har vi även höjt anslagen till Polismyndigheten och Säkerhetspolisen för att bland annat stärka deras förmåga att bekämpa den här typen av allvarlig brottslighet.

Regeringens arbete för att säkerställa att Sverige har de verktyg som krävs för att lagföra personer som utfört handlingar kopplade till terrorism är ständigt pågående och högt prioriterat.

Stockholm den 13 mars 2019 – –

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan