Rekrytering av ny nationell säkerhetsrådgivare
Svar på skriftlig fråga 2024/25:738 besvarad av Statsminister Ulf Kristersson (M)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2024/25:738 Rekrytering av ny nationell säkerhetsrådgivare
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Svar på frågorna 2024/25:737 av Rasmus Ling (MP) Den nya säkerhetsrådgivaren och 2024/25:738 av Annika
Hirvonen (MP) Rekrytering av ny nationell säkerhetsrådgivare
Rasmus Ling och Annika Hirvonen har frågat mig om rekryteringen av en ny nationell säkerhetsrådgivare.
Den 30 januari beslutade regeringen att den ställföreträdande nationella säkerhetsrådgivaren ska vara tillförordnad nationell säkerhetsrådgivare.
Jag räknar med en snabb rekryteringsprocess för att få en ny ordinarie nationell säkerhetsrådgivare på plats men får återkomma närmare om den saken framöver.
Stockholm den 5 februari 2025
Ulf Kristersson
Skriftlig fråga 2024/25:738 av Annika Hirvonen (MP) (Besvarad 2025-02-05)
Fråga 2024/25:738 Rekrytering av ny nationell säkerhetsrådgivare
av Annika Hirvonen (MP)
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Under veckan som gått har Ulf Kristerssons tidigare nationella säkerhetsrådgivare Henrik Landerholm lämnat sin post efter att han har blivit föremål för en förundersökning om brott.
När Henrik Landerholm rekryterades utlystes inte tjänsten. I stället blev han handplockad av Ulf Kristersson. Detta har granskats och kritiserats eftersom tjänsten som nationell säkerhetsrådgivare är en opolitisk tjänst i Regeringskansliet. Ulf Kristersson har i olika sammanhang framhållit att den nära relationen som han och säkerhetsrådgivaren har haft som barndomsvänner och tidigare partikollegor i Moderaterna har varit viktig för ett förtroendefullt samarbete dem emellan.
Jag vill därför ställa följande fråga till statsminister Ulf Kristersson:
Avser statsministern att gå till väga på ett liknande sätt vid tillsättandet av en ny nationell säkerhetsrådgivare?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

