Regionaliserad läkarutbildning i norra Sverige
Svar på skriftlig fråga 2015/16:22 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Dnr U2015/04577/UH | ||
Utbildningsdepartementet |
Ministern för högre utbildning och forskning |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:22 av Per Åsling (C) Regionaliserad läkarutbildning i norra Sverige
Per Åsling har frågat mig om jag tänker vidta några åtgärder för att förhindra en nedläggning, vilken enligt frågeställaren skulle få förödande konsekvenser för läkartillgången i de fyra nordliga landstingen. Per Åsling syftar på den regionaliserade läkarutbildningen.
Målet för hälso- och sjukvårdspolitiken är att befolkningen ska erbjudas en behovsanpassad, tillgänglig och effektiv hälso- och sjukvård av god kvalitet. Tillgången till välutbildad personal, däribland läkare, är väsentlig för att uppnå detta mål.
Regeringen för en kontinuerlig dialog med universitet och högskolor om hur vi säkerställer kompetensförsörjningen i hela landet, vilket självfallet inkluderar även de nordliga länen. Den regionaliserade läkarutbildningen är ett av många goda exempel som visar hur högre utbildning kan tillhandahållas i hela Sverige och regeringen ser positivt på samarbetet mellan Umeå universitet och landstingen i den norra sjukvårdsregionen. På vilka platser högskoleutbildning och forskning ska erbjudas är dock en fråga för varje universitet och högskola att besluta om. Det är inte något som jag och regeringen ska bestämma.
Regeringen föreslog i vårändringsbudgeten en utbyggnad av högskoleutbildning i hela landet. Denna utbyggnad föreslås i budgetpropositionen för 2016 fortsätta i enlighet med vad som aviserades i den ekonomiska vårpropositionen. Umeå universitet omfattas av denna satsning. Via tidigare riksdagsbeslut har också antalet nybörjarplatser på Umeå universitets läkarutbildning successivt ökat sedan 2008. Totalt utbyggt 2017 innebär detta ytterligare ca 300 helårsstudenter på universitetets läkarutbildning.
Stockholm den 29 september 2015
Helene Hellmark Knutsson

