Regeringens ståndpunkt om det andra amorteringskravet

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1267 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Fi2021/00171 Finansdepartementet Finansmarknads- och bostadsministern biträdande finansministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1267 av Dennis Dioukarev (SD) Regeringens ståndpunkt om det andra amorteringskravet

Dennis Dioukarev har frågat mig vad regeringens officiella besked är när det gäller frågan om man utesluter ett avskaffande av det andra amorteringskravet.

Regeringen anser att amorteringskraven har fungerat väl och bidragit till att öka hushållens motståndskraft. Internationella och nationella expertmyndigheter har även bedömt att amorteringskraven varit väl motiverade och minskat riskerna förknippade med hushållens skuldsättning. Det är dock viktigt att utvärdera genomförda åtgärder. Regeringen har gett Finansinspektionen i uppdrag att under 2021 genomföra en samlad utvärdering av de genomförda makrotillsynsåtgärderna, däribland det andra amorteringskravet. I utvärderingen ingår bland annat att se vilka effekter åtgärderna har haft på hushållens skuldsättning, och hur utvecklingen har påverkat riskerna kopplade till skuldsättningen. Utvärderingen ska slutredovisas senast
den 30 juni 2021.

När det gäller förstagångsköpares möjligheter att ta sig in på bostadsmarknaden tillsatte regeringen i december 2020 en utredning som ska ge förslag på åtgärder som ska underlätta just för förstagångsköpare att ta sig in på bostadsmarknaden.

Stockholm den 27 januari 2021

Per Bolund

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter