Regeringens fokus i biståndspolitiken
Svar på skriftlig fråga 2024/25:243 besvarad av Statsrådet Benjamin Dousa (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:243 Regeringens fokus i biståndspolitiken
till Statsrådet Benjamin Dousa (M)
Svar på fråga 2024/25:243 av Olle Thorell (S)
Regeringens fokus i biståndspolitiken
Olle Thorell har frågat mig hur jag avser säkerhetsställa att svenskt bistånd fortsatt prioriterar de minst utvecklade länderna och bidrar till att minska fattigdom och ojämlikhet globalt, i enlighet med Sveriges åtaganden om en samstämmig politik för hållbar utveckling.
Det samstämmighetsarbete som regeringen bedriver idag tar avstamp i de biståndspolitiska prioriteringar som framgår i reformagendan Bistånd för en ny era – Frihet, egenmakt och hållbar tillväxt: Fattigdomsbekämpning genom jobbskapande, handel och utbildning, förbättrad hälsa för de allra mest utsatta, att främja frihet och bekämpa förtryck; ett utökat och effektiviserat klimatbistånd; att stärka kvinnors och flickors frihet och egenmakt; att stärka synergin mellan bistånds- och migrationspolitiken och ett stärkt humanitärt stöd för att rädda liv och lindra nöd. Sverige har varit och förblir fortsatt en av de mest generösa biståndsgivarna i världen, och den svenska biståndsportföljen i sin helhet ligger fortsatt tungt på de minst utvecklade länderna. Samtidigt gör naturligtvis situationen i vår omvärld att det behövs ett ökat fokus på Ukraina och vårt närområde. Stödet till Ukraina är vår främsta utrikespolitiska uppgift.
Som stor givare av utvecklingsbistånd, klimatfinansiering och humanitärt stöd ger Sverige ett viktigt bidrag till det globala genomförandet av Agenda 2030. För att täcka de stora finansieringsbehoven krävs dock resursmobilisering också från andra finansieringskällor än statliga. Biståndet kan utgöra ett värdefullt bidrag, men betydligt mer behövs för att minska fattigdomen. Handel, privata investeringar, lån och inhemsk resursmobilisering är nödvändigt för att länder ska kunna nå de globala målen för hållbar utveckling. Att stimulera ekonomisk tillväxt och handel i våra partnerländer är därmed en betydande del i regeringens arbete mot fattigdom i världen. Utvecklingssamarbetet ska bidra till mobilisering av andra aktörers, inklusive den privata sektorns, engagemang och investeringar i hållbar utveckling.
Stockholm den 30 oktober 2024
Benjamin Dousa


