Rättvisare studeranderabatt

Svar på skriftlig fråga 2017/18:161 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Dnr U2017/04220/UH

Utbildningsdepartementet

Ministern för högre utbildning och forskning

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:161 av Betty Malmberg (M) Rättvisare studeranderabatt

Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att hanteringen av studeranderabatter i framför allt kollektivtrafik ska bli enklare, snabbare och mer rättvis.

Det är viktigt att skapa goda förutsättningar för studier. Att stärka studenternas ekonomi stärker deras trygghet och möjlighet att klara sina studier. I budgetpropositionen för 2018 föreslår därför regeringen en höjning av studiemedlens totalbelopp. Förslaget innebär att bidragsdelen inom studiemedlen höjs med cirka 300 kronor per studiemånad från och med den 1 juli 2018.

Betty Malmbergs fråga handlar om att förbättra studenternas ekonomi genom förbättrad tillgång till rabatterad kollektivtrafik. Dock är frågan, som Betty Malmberg själv nämner, kopplad till dataskyddsförordningen.

Under våren 2016 beslutades inom EU en förordning som är en ny

generell reglering för personuppgiftsbehandling inom unionen, dataskyddsförordningen. Utbildningsdatautredningen har i betänkandet EU:s dataskyddsförordning och utbildningsområdet (SOU 2017:49) lämnat ett antal förslag som bereds inom Regeringskansliet.

I betänkandet konstateras att förordningen (1993:1153) om redovisning av studier m.m. vid universitet och högskolor behöver ses över. I förordningen regleras bl.a. lärosätenas behandling av personuppgifter i studieregistret. I betänkandet lämnas dock inga ytterligare förslag utöver de förslag som krävs för att anpassa förordningen till dataskyddsförordningen och den reglering som Dataskyddsutredningen (SOU 2017:39) har föreslagit.

För att registrera uppgifter om studenter använder samtliga statliga lärosäten och några av de enskilda utbildningsanordnarna sig bl.a. av det nationella systemet Ladok. För att en myndighet eller annan organisation ska få elektroniskt utlämnade uppgifter från Ladok krävs en ändring av ovan nämna förordning.

Mot bakgrund av ovan nämnda beredning är det inte aktuellt att föregå det arbete som pågår med betänkandets förslag.

Stockholm den 1 november 2017

Helene Hellmark Knutsson

Övrigt om svar på skriftliga frågan