Pride i Budapest
Svar på skriftlig fråga 2024/25:913 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:913 Pride i Budapest
till Statsrådet Jessica Rosencrantz (M)
Svar på fråga 2024/25:913 av Ulrika Westerlund (MP)
Pride i Budapest
Ulrika Westerlund har frågat EU-ministern vad hon gör för att säkerställa att Ungern som EU-land inte bryter mot Europakonventionen och förbjuder Prideparaden i Budapest. Frågan har överlämnats till mig.
Förra veckan kom beskedet att Ungerns parlament antagit ny lagstiftning som i praktiken kan göra det olagligt att arrangera och delta i Pride-evenemang i det offentliga rummet i Ungern.
Att Sverige ska vara en stark röst för hbtqi-personers lika rättigheter och möjligheter – i Sverige, i EU och globalt – är självklart. Jag, liksom hela regeringen, delar till fullo Westerlunds oro över den försämrade situationen för hbtqi-personer i Ungern. Den nya lagstiftningen verkar även kunna inverka på mötes- och yttrandefriheten i Ungern. Att på detta sätt begränsa såväl hbtqi-personers lika rättigheter och möjligheter som mötes- och yttrandefriheten är oroande.
Sverige arbetar aktivt inom EU för att säkerställa att alla medlemsländer respekterar EU:s gemensamma värden, och EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna. Sverige intervenerade också tillsammans med 15 andra medlemsstater och Europaparlamentet till stöd för Europeiska kommissionen i dess talan mot Ungern i EU-domstolen gällande Ungerns så kallade ”barnskyddslag”, som kommissionen bland annat ansåg vara diskriminerande mot hbtqi-personer.
Sveriges position i dessa frågor är välkänd och oförändrad. Sverige kommer även fortsättningsvis att ta alla möjligheter i akt att stå upp för hbtqi-personers fulla åtnjutande av mänskliga rättigheter i Sverige, i Ungern, runtom i EU och på andra ställen i världen.
Stockholm den 26 mars 2025
Maria Malmer Stenergard

