Press på regimen och stöd till folket i Iran

Svar på skriftlig fråga 2025/26:363 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2025/26:363 Press på regimen och stöd till folket i Iran

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2025/26:363 av Marcus Wiechel (SD)
Press på regimen och stöd till folket i Iran

Marcus Wiechel har frågat mig hur jag avser att visa det iranska folket vårt stöd i ljuset av de demonstrationer som nu pågår i Iran.

Såsom regeringen har konstaterat i flera tidigare svar på riksdagsfrågor och interpellationer, fortsätter situationen vad gäller mänskliga rättigheter i Iran att vara mycket allvarlig. Detta är någonting som regeringen kontinuerligt lyfter genom EU och i internationella fora såsom FN, samt i direkta samtal med Iran.

Det finns även andra verktyg för att sätta press på de som kränker den iranska befolkningens åtnjutande av mänskliga rättigheter, såsom den särskilda sanktionsregim som EU har inrättat i detta syfte och som skärpts flera gånger de senaste åren.

Vi följer den senaste händelseutvecklingen i Iran noggrant och uppmanar iranska myndigheter att respektera det iranska folkets yttrandefrihet, mötesfrihet och demonstrationsfrihet. Detta har jag själv, liksom EU, också understrukit i uttalanden nyligen. Fredliga demonstrationer måste bemötas med dialog, inte med våld, och alla de som arresteras för att ha utövat sina demokratiska rättigheter måste omedelbart friges.

Stockholm den 13 januari 2026

 

 

Maria Malmer Stenergard

Övrigt om svar på skriftliga frågan