Personer som stannar i Sverige trots dom om utvisning
Svar på skriftlig fråga 2016/17:748 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Dnr Ju2017/00949/POL | ||
Justitiedepartementet |
Justitie- och migrationsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:748 av Johan Forssell (M) Personer som stannar i Sverige trots dom om utvisning
Johan Forssell har frågat mig om jag kan redogöra för vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att beslut om utvisning gällande personer dömda för brott ska verkställas.
Regeringen anser att det är viktigt för att upprätthålla rättsstaten att utvisningsbeslut verkställs, oavsett grunden för utvisningen.
I lagrådsremissen ”Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs” föreslår regeringen ett antal åtgärder i syfte att öka antalet verkställda av- och utvisningsbeslut. Bland annat ska Polismyndigheten och Säkerhetspolisen ges möjlighet att omhänderta personer vars avlägsnandebeslut ska verkställas. De ska också vidta sådana åtgärder som behövs för att se till att en person som ska utvisas har nödvändiga resehandlingar eller för att hans eller hennes identitet eller medborgarskap ska kunna klargöras. Förslagen i lagrådsremissen föreslås träda i kraft den 1 juli 2017.
Regeringen för också dialog med mottagarländer i syfte att underlätta och effektivisera ett återvändande till problematiska länder, bland annat tecknade regeringen i höstas ett samförståndsavtal om återtagande med Afghanistan. Inom EU pågår arbete med återtagandeavtal för flera länder.
Stockholm den 8 februari 2017
Morgan Johansson

