Översyn av svenska utformningen för granskning av utländska direktinvesteringar
Svar på skriftlig fråga 2025/26:849 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2025/26:849 Översyn av svenska utformningen för granskning av utländska direktinvesteringar
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2025/26:849 av Tobias Andersson (SD)
Översyn av svenska utformningen för granskning av utländska direktinvesteringar
Tobias Andersson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för en översyn av lagen (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar och Inspektionen för strategiska produkters tillämpning av densamma.
Att kunna granska och vid behov villkora eller förbjuda utländska direktinvesteringar i viss skyddsvärd verksamhet är mycket viktigt för Sveriges säkerhet. Samtidigt är majoriteten av alla utländska investeringar i Sverige oproblematiska och önskvärda. Granskningssystemet måste därför vara utformat på ett sätt som uppnår en lämplig balans mellan skyddet för Sveriges säkerhet och intresset av att Sverige fortsatt ska vara ett attraktivt investeringsland.
Inom kort väntas ett beslut om en ny EU-förordning om granskning av utländska investeringar. Den nya EU-förordningen kan i vissa avseenden komma att kräva anpassningar av den svenska lagstiftningen.
Dagens svenska investeringsgranskningssystem är utformat med en förhållandevis bred anmälningsskyldighet. Modellen har valts för att göra det svårt att kringgå bestämmelserna. Samtidigt har det framförts kritik mot bland annat anmälningsskyldighetens utformning och omfattning. Förenkling för företag är en prioriterad fråga för regeringen och jag är beredd att lyssna på alla goda förslag om förenklingar av regelverk som kan stärka svenska företags konkurrenskraft, förutsatt att de kan genomföras utan att skyddet för Sveriges säkerhet riskeras.
Stockholm den 3 juni 2026
Gunnar Strömmer

