Omlokaliseringen av Sidas verksamhet
Svar på skriftlig fråga 2017/18:664 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Utrikesdepartementet
Statsrådet
Lövin
Till
r
iksdagen
Svar på fråga 2017/18:664 av Sofia Damm (KD) Omlokaliseringen av Sidas verksamhet
Sofia Damm har frågat mig hur Sidas omlokalisering kommer att finansieras.
Sverige ska hålla ihop. I regeringens arbete för att förverkliga detta är det viktigt med statlig närvaro i olika områden, oavsett om det handlar om statliga jobb eller medborgarnas tillgång till service. Beslutet att flytta Sida från Stockholms innerstad till Botkyrka är ett led i regeringens ambition att staten ska ta ett större ansvar för ett sammanhållet Sverige. Botkyrka ligger i en del av Storstockholm där den statliga närvaron traditionellt varit låg.
Där staten är fysiskt närvarande ökar förtroendet och nöjdheten bland allmänheten. Det handlar såväl om landsbygd och storstad som om innerstad och ytterområden. Att skapa nya arbetstillfällen är med andra ord inte huvudskälet till flytten. Men närvaron av en stor myndighet i Botkyrka kan bidra till lokalsamhällets dynamik och attraktivitet. Sidas flytt kan också bidra till att den lokala arbetsmarknaden får ett tillskott.
Det går dock inte att komma ifrån att en omlokalisering kan innebära en belastning för den berörda myndigheten och dess personal under en övergångsperiod. Arbetet med förändringar måste bedrivas med noggrann omsorg av medarbetarna.
Utgångspunkten är att Sida, likväl som alla andra myndigheter som nu berörs, ska hantera de kostnader som följer av omlokaliseringen inom de finansiella ramar som är fastställda i myndighetens regleringsbrev. Ett effektivt användande av resurser är en grundförutsättning i all offentlig verksamhet.
Utvärderingar och bedömningar av tidigare omlokaliseringar kan inte anses vara relevanta i detta fall då de gjorts i ett annat sammanhang. Bedömningen i detta fall är också att personalen som i dag arbetar vid myndigheten kommer att ha möjlighet att flytta med vid omlokaliseringen.
På sikt kan man anta att lokalkostnaderna i Botkyrka kan bli lägre jämfört med dagens lokaler i Stockholms innerstad.
Stockholm den 6 februari 2018
Isabella Lövin

