Omfördelning av anslaget till djurskydd

Svar på skriftlig fråga 2009/10:389 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson

Inlämnad:
2009-12-23
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad:
2010-01-14
Anmäld:
2010-01-18
Svar anmält:
2010-01-18

den 14 januari

Svar på fråga

2009/10:389 Omfördelning av anslaget till djurskydd

Jordbruksminister Eskil Erlandsson

Krister Örnfjäder har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att anslaget till djurskyddet omfördelas efter de verkliga behov som finns hos landets länsstyrelser.

Regeringen beslutade den 17 december 2009 om regleringsbrev för landets länsstyrelser. Detta beslut innebär bland annat att den fördelningsnyckel som används då länsstyrelsernas samlade medel fördelas på de olika länsstyrelserna också har en parameter som speglar antalet kontrollobjekt i respektive län.

Medel för länsstyrelsernas verksamhet avseende djurskydd ingår således i länsstyrelsernas förvaltningsanslag. Det är länsstyrelsernas ansvar att utifrån tilldelade medel fördela resurser för sina olika verksamheter.

Skriftlig fråga 2009/10:389 av Örnfjäder, Krister (s) (korrekturläst 2010-01-14)

den 23 december

Fråga

2009/10:389 Omfördelning av anslaget till djurskydd

av Krister Örnfjäder (s)

till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)

Inför nästa år råder det stor osäkerhet omkring hur fördelningen av anslaget till djurskydd ska fördelas mellan landets länsstyrelser. För Kalmar län ger den fördelningsnyckel som används för lite pengar i förhållande till det arbete som utförs. Länsstyrelsens sex handläggare hinner endast hantera anmälningsärenden.

Fördelningsnyckeln tar inte hänsyn till att det i Kalmar län behövs två kontor i länet, ett i norr och ett i söder. Anslaget på 600 000 kronor per tjänst är otillräckligt då den verkliga kostnaden ligger på strax över 700 000 kronor per tjänst.

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att anslaget till djurskyddet omfördelas efter de verkliga behov som finns hos landets länsstyrelser?

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter