Ombyggnaden av E16 mellan Borlänge och Djurås
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1613 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2021/22:1613 av Lennart Sacrédeus (KD)
Ombyggnaden av E16 mellan Borlänge och Djurås
Lennart Sacrédeus har frågat mig om regeringen kommer att stå fast vid det beslut som togs tidigt under våren 2021 om att fullfölja den påbörjade ombyggnaden av E16 mellan Borlänge och Djurås i Dalarnas län.
Det finns många viktiga och angelägna åtgärder i transportinfrastrukturen att genomföra runt om i landet. Förra året presenterade regeringen en infrastrukturproposition (prop. 2020/21:151) med den största ekonomiska ramen någonsin för åtgärder i transportinfrastrukturen. Riksdagen fattade sedan beslut i enlighet med regeringens förslag. Sammanlagt beräknas ramen uppgå till 881 miljarder kronor under den kommande planperioden 2022–2033. Jag kan konstatera att Trafikverket aldrig tidigare haft så mycket pengar till transportinfrastrukturen.
Regeringen mottog nyligen Trafikverkets förslag till nationell plan för 2022–2033. Förslaget har nu varit ute på remiss och vi har fått in synpunkter från bland annat näringslivet och civilsamhället men också kommuner och regioner. Hur den slutliga planen kommer att se ut och vilka förändringar som görs i förhållande till Trafikverkets förslag planerar regeringen att fatta beslut om nu i juni 2022.
Stockholm den 1 juni 2022
Tomas Eneroth

