Ökning av sexualbrotten
Svar på skriftlig fråga 2016/17:684 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2016/17:684 av Ellen Juntti (M) Ökning av sexualbrotten
Ellen Juntti har frågat mig vilka slutsatser jag drar av de siffror som nu inkommit från Brottsförebyggande rådet angående ökningen av anmälda sexualbrott, och vilka åtgärder jag och regeringen kommer att vidta för att minska förekomsten av den här typen av brottslighet.
Den ökning av antalet anmälda våldtäkter och sexuella ofredanden som statistiken visar på är oroande. Alla människor måste kunna känna sig trygga både i hemmet och på allmänna platser. Vid sidan av förebyggande åtgärder är det viktigt att sexualbrott anmäls, utreds och lagförs. Dessutom ska brottsoffren få det stöd de behöver.
Polismyndigheten har under hösten beslutat om åtgärder för att stärka den operativa förmågan och förbättra verksamhetsresultaten, exempelvis genom ökade resurser till utredningsverksamheten, utvecklade arbetsmetoder och förbättrat teknikstöd. För att ge Polismyndigheten möjlighet att öka sina personella resurser har riksdagen i enlighet med regeringens förslag beviljat ett tillskott till Polismyndigheten på sammanlagt drygt 2 miljarder kronor under perioden 2017–2020.
Polismyndigheten har kartlagt utsattheten för sexuella ofredanden bland ungdomar och också tagit fram en arbetsmetod för samverkan med t.ex. festivalarrangörer. Så sent som den 18 januari deltog jag i diskussioner på Sweden Live, ett forum för turnébolag och musikarrangörer, där vi diskuterade vad vi tillsammans kan göra för att öka jämställdheten och hur vi kan motverka sexuella övergrepp.
Regeringen gav också i regleringsbrevet för 2017 Polismyndigheten i uppdrag att redovisa vilka åtgärder som har vidtagits för att utveckla myndighetens arbetsmetoder vid utredning av våldtäkt och andra sexualbrott. Regeringen avser att fortsätta följa utvecklingen på detta område.
Stockholm den 25 januari 2017
Anders Ygeman

