Ökad jakt på skarv
Svar på skriftlig fråga 2019/20:542 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2019/20:542 av John Widegren (M)
Utökad jakt på skarv
John Widegren har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att utöka jakten på skarv i Sverige.
Skarvpopulationen och hur den ska förvaltas är en viktig fråga. Jag är medveten om att fisket kan påverkas negativt eftersom skarv kan angripa fångst och skada redskap och att det finns undersökningar som indikerar att skarvens predation kan påverka fiskbestånd. Jag är även medveten om att naturen kring häckningsplatser för skarv förändras.
Skarven skyddas enligt fågeldirektivet (Europaparlamentets och Rådets direktiv 2009/147/EG av den 30 november 2009). Endast EU-kommissionen har befogenhet att föreslå ändringar i fågeldirektivet eller dess bilagor, däribland skyddet för skarven.
Naturvårdsverket har det övergripande nationella ansvaret för genomförandet av viltförvaltningspolitiken, däribland frågor som berör förvaltningen av skarvpopulationen. Viltförvaltningen är regionaliserad. Om det är motiverat kan länsstyrelsen i enlighet med gällande författningar besluta om skyddsjakt. Regeringen är angelägen om en fungerande viltförvaltning som tar hänsyn till de verksamheter och människor som berörs och följer frågan noga.
Stockholm den 10 december 2019
Jennie Nilsson
Skriftlig fråga 2019/20:542 av John Widegren (M) (Besvarad 2019-12-11)
Fråga 2019/20:542 Ökad jakt på skarv
av John Widegren (M)
till Statsrådet Jennie Nilsson (S)
Skarven har haft en snabb tillväxt både längs våra kuster och i våra insjöar. I Sverige beräknas antalet till omkring 200 000.
Skarven har en dokumenterad påverkan på fiskbestånden. Skarven konkurrerar därmed med yrkesfiskarna och orsakar dessutom extra kostnader genom skador på fiskeredskap, vilka måste lagas eller ersättas. Stora skarvkolonier leder därjämte till att miljön lokalt tar stor skada.
Skarven skyddas av EU:s fågeldirektiv, och den skyddsjakt som tillåtits har inte varit tillräcklig. Moderaterna har länge varit pådrivande för att utöka jakten på skarv i beståndsreglerande syfte. Nyligen meddelade EU-kommissionen att jakt på skarv i stort antal är tillåtet i medlemsländerna, till exempel för att skydda fiskeverksamheter, så länge bevarandestatusen inte äventyras.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Jennie Nilsson:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att utöka jakten på skarv i Sverige?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

