Nyproduktion av förnybara ersättningsdrivmedel

Svar på skriftlig fråga 2015/16:990 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Dnr M2016/00796/Kl

Miljö- och energidepartementet

Klimat- och miljöministern samt vice statsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:990 av Saila Quicklund (M) Nyproduktion av förnybara ersättningsdrivmedel

Saila Quicklund har frågat mig vilka åtgärder som jag och regeringen planerar för att stimulera fram nyproduktion av de förnybara ersättningsdrivmedel som har förutsättningar att på ett klimatgasneutralt sätt medverka till en fossiloberoende fordonsflotta år 2030.

Sverige ska bli ett av världens första fossilfria välfärdsländer. Omställning till fossilfria resor och transporter är en av det viktigaste för att i närtid få ned utsläppen och den fossila energianvändningen.

Regeringen har därför redan genomfört flera av förslagen från utredningen Fossilfrihet på väg, SOU 2013:84. Exempelvis har regeringen förlängt supermiljöbilspremien t.o.m. 2016 och nedsättningen av förmånsvärdet för gasbilar, laddhybrider och elbilar t.o.m. 2019, infört Klimatklivet som resulterat i satsningar på laddinfrastruktur och biogasförsörjning, satsat på stadsmiljöavtal och elbusspremie, höjt energiskatten på bensin och dieselbränsle samt satsat på resfria möten i myndigheter. Regeringen föreslår nu en sänkning av beskattning på biodrivmedel.

Dessutom utreder regeringen för närvarande hur miljözonsbestämmelser för lätta fordon, en elpremie för tunga bussar, ett bonus-malus-system för lätta bilar och en avståndsbaserad vägslitageskatt för tunga lastbilar kan utformas.

Regeringen fortsätter också att prioritera arbetet med att skapa långsiktigt hållbara och stabila villkor för biodrivmedel. Det nuvarande systemet med skattebefrielse för biodrivmedel kräver kommissionens godkännande. Godkännandet är förenat med vissa villkor och kan endast ges för en bestämd tid. Sveriges nuvarande godkännande gäller t.o.m. 2018 för flytande biodrivmedel och t.o.m. 2020 för biogas som drivmedel.

Regeringen för diskussioner om en mer långsiktig utformning av skattereglerna i förening med övriga ekonomiska eller administrativa styrmedel på området. Regeringen arbetar tillsammans med kommissionen för att hitta en lösning som ger minst lika stark miljöstyrning som nuvarande system. Regeringens målsättning är att så snabbt som möjligt under mandatperioden ha regler på plats som ger långsiktigt hållbara och stabila villkor för biodrivmedel.

Stockholm den 23 mars 2016

Åsa Romson

Skriftlig fråga 2015/16:990 av Saila Quicklund (M) (Besvarad 2016-03-23)

Fråga 2015/16:990 Nyproduktion av förnybara ersättningsdrivmedel

av Saila Quicklund (M)

till Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

 

Sveriges uttalade målsättning, som alliansregeringen införde, om en fossiloberoende fordonsflotta år 2030 innebär att ca 21 miljoner ton transportrelaterade klimatgaser ska fasas ut jämfört med år 2014, detta om även arbetsmaskinernas utsläpp adderas till transportsektorns utsläpp och vi i övrigt beter oss exakt som vi gjorde år 2014. Man antar att elbilar, elhybrider, ökad kollektivtrafik, effektivare bilmotorer, förändrade vanor etcetera kan hantera en tredjedel, men då återstår ändå ett ersättningsbehov motsvarande utfasning av ca 14 miljoner ton klimatgaser varje år.

I energimängd räknat, med bensin MK1 (95 oktan) som jämförelse, motsvarar 14 miljoner ton ungefär vad vatten- eller kärnkraften var för sig årligen producerar. I SCB:s befolkningsprognos beräknas Sveriges befolkning fram till år 2030 öka till över 11 miljoner invånare.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga klimat- och miljöministern:

 

Vilka åtgärder planerar ministern och regeringen för att stimulera fram nyproduktion av de förnybara ersättningsdrivmedel som har förutsättningar att på ett klimatgasneutralt sätt medverka till en fossiloberoende fordonsflotta år 2030?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.