Nya besiktningsregler

Svar på skriftlig fråga 2017/18:299 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


PAGE

2


Dnr N2017/07060/MRT

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:299 av Rickard Nordin (C) Nya besiktningsregler

Rickard Nordin har frågat mig om jag och regeringen kommer att agera för att behålla och skärpa de nuvarande föreskrifter om kontrollbesiktning i stället för att lätta på utsläppskraven, som enligt Rickard Nordin, Transportstyrelsen föreslår.

För att klara såväl miljökvalitetsmålet Frisk luft som Nollvisionen för trafiksäkerhet är det viktigt att det finns väl fungerande fordonsbesiktning i Sverige. Regeringen har därför valt att behålla den årliga kontrollbesiktningen för bilar äldre än fem år. Detta trots att EU:s regler medger en utglesning av besiktningsintervallen.

Transportstyrelsens föreskrifter som Rickard Nordin tar upp beslutades i maj 2017 och börjar gälla i maj 2018. Föreskrifterna innebär bl.a. ändrade regler för besiktningsorganens kontroll av omborddiagnossystem (OBD-system). Motivet till Transportstyrelsens föreskrift är att det förekommit felaktiga underkännanden av fordon som inte berott på för höga utsläpp. Dessa underkännanden har resulterat i att fordonsägare fått besöka verkstad för felsökning av sitt fordon utan att man då kunnat hitta ett utsläppsrelaterat fel. Detta medför extra besvär och kostnader för fordonsägarna utan några miljövinster.

Föreskriften innebär att både OBD-kontroll och avgasmätning ska göras. Detta försvårar en eventuell manipulation av OBD-systemet inklusive felindikatorn. Bakgrunden till förändringen var ett förslag från Naturvårdsverket.

Transportstyrelsens föreskrift innebär alltså inte, som Rickard Nordin befarar, att det är OBD-systemets funktion som kommer att avgöra om ett fordon godkänns eller underkänns. Föreskriften innebär tvärtom ett större fokus på det verkliga problemet, bilar med för höga utsläpp.

Stockholm den 27 november 2017

Tomas Eneroth

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter