Nödnumret 112

Svar på skriftlig fråga 2015/16:894 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Dnr Ju2016/01939/POL

Justitiedepartementet

Inrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:894 av Lotta Olsson (M) Nödnumret 112

Lotta Olsson har – mot bakgrund av den rådande flyktingsituationen – frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att säkra nummer 112 så att det bara används vid nödläge.

Asylsökande i Sverige får i dag både skriftlig och muntlig samhällsinformation av Migrationsverket. Informationen omfattar bl.a. i vilka situationer som larmnumret 112 ska användas. Migrationsverket informerar även om andra funktioner som man kan kontakta beroende på frågans karaktär, t.ex. sjukvårdsrådgivningen 1177 Vårdguiden eller Polismyndighetens nummer 114 14 för situationer som inte kräver omedelbara polisinsatser.

Statistik från SOS Alarm visar att sedan flera år är ett stort antal anrop till 112-tjänsten av olika skäl felaktiga anrop, dvs. inga nödsamtal. 112-tjänsten är av avgörande betydelse för enskilda som omedelbart behöver hjälp från samhällets hjälporgan. Det är enligt min uppfattning otillfredsställande att resurser i så stor utsträckning tas i anspråk för denna typ av samtal. I förlängningen riskerar detta att öka 112-tjänstens svarstider vid nödsamtal.

Som regeringen tidigare uttalat kan det därför finnas skäl att se över behovet av att samlat och brett informera om samhällets olika nödnummer för att på så sätt öka allmänhetens kunskap om dessa nummer. Detta bör på sikt kunna leda till en mindre belastning på 112-tjänsten.

Stockholm den 9 mars 2016

Anders Ygeman

Skriftlig fråga 2015/16:894 av Lotta Olsson (M) (Skickad 2016-03-09)

Fråga 2015/16:894 Nödnumret 112

av Lotta Olsson (M)

till Statsrådet Anders Ygeman (S)

 

Nödnumret 112 är viktigt och att det fungerar med snabbt svar och korrekt hantering är viktigt för allas vår trygghet. Vi kan se i uppföljningen att svarstiderna på nummer 112 för år 2015 gått ned från 15,3 sekunder året innan till 13,3 sekunder 2015, en positiv utveckling.

Den stora flyktingströmmen till EU påverkar stora delar av samhället. Vi kan se att år 2015 var det flera som ringde nödnummer 112, många av dem var flyktingar. Det var personer i Sverige som slog larm om nöd, men också människor i nöd på Medelhavet som via släktingar i Sverige slagit larm om nödläge. Flera liv har räddats genom den alarmeringen. 

Det är dock problematiskt när räddningsnumret blir det enda nummer man får då man vistas på flyktingförläggning. Risken finns att numret används för att få kontakt för frågor av mer allmän karaktär då numret många gånger är det enda nummer man får för att ringa för kontakt med samhället.

 

Min fråga till statsrådet Anders Ygeman är:

 

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att säkra nummer 112 så att det bara används vid nödläge?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.