Nedstängning av tidning i Hongkong

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3325 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
UD2021/ 10294 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:3325 av Björn Söder (SD)
Nedstängning av tidning i Hongkong

Björn Söder har frågat mig om jag avser vidta några åtgärder med anledning av Kinas agerande i Hongkong, där nu yttrandefriheten släcks.

Jag har i tidigare svar till riksdagen redogjort för regeringens hållning med anledning av utvecklingen i Hongkong, inklusive vikten av respekt för mänskliga rättigheter däribland yttrande- och åsiktsfrihet, bland annat i mitt svar den 21 april på fråga 2020/21:2511, Attacker mot fria medier i Hongkong. Regeringens hållning ligger fast.

Stockholm den 23 juli 2021

Ann Linde

Skriftlig fråga 2020/21:3325 av Björn Söder (SD) (Besvarad 2021-07-23)

Fråga 2020/21:3325 Nedstängning av tidning i Hongkong

av Björn Söder (SD)

till Utrikesminister Ann Linde (S)

 

Efter 26 år stängs den ledande prodemokratiska tidningen Apple Daily i Hongkong ned. Sista pappersutgåvan av Apple Daily kommer ut på torsdagen, och nyhetssajten kommer då inte längre att uppdateras, meddelar tidningen, enligt nyhetsbyrån Reuters. Beskedet kommer efter det att myndigheterna i Hongkong i förra veckan frös tillgångarna för tidningen, vilket gör det omöjligt att driva verksamheten vidare.

Polis har också gripit en av tidningens journalister, den 55-årige ledarskribenten Li Ping, som anklagas för samröre med utländska element i syfte att undergräva den nationella säkerheten. Även grundaren av tidningen, Jimmy Lai, sitter fängslad.

Den brittiske utrikesministern har riktat skarp kritik mot det som händer i Hongkong. Sveriges utrikesminister har dock inte varit lika hård i sin kritik och har när den här frågan ställs inte uttalat sig om att tidningen nu tvingas stänga ned.

Av denna anledning frågade jag utrikesminister Ann Linde om hon avsåg att vidta några åtgärder med anledning av Kinas agerande i Hongkong, där nu yttrandefriheten släcks.

Efter att statsminister Stefan Löfven historiskt förlorat en misstroendevotering i riksdagen besvarades min fråga med att ”som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden, kan det dock bli aktuellt att besvara. Bedömningen är att denna skriftliga fråga inte är sådan att den bör besvaras av en övergångsregering. Frågan kommer därför inte att besvaras”.

Nu har Stefan Löfven åter blivit vald till statsminister, och en regering är på plats.

Av denna anledning vill jag åter fråga utrikesminister Ann Linde:

 

Avser ministern att vidta några åtgärder med anledning av Kinas agerande i Hongkong, där nu yttrandefriheten släcks?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.