Nedläggningshotade kvinnojourer i Malmö
Svar på skriftlig fråga 2025/26:807 besvarad av Jämställdhetsminister Nina Larsson (L)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2025/26:807 Nedläggningshotade kvinnojourer i Malmö
till Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M)
Svar på fråga 2025/26:807 av Joakim Sandell (S)
Nedläggningshotade kvinnojourer i Malmö
Joakim Sandell har frågat socialtjänstministern vilka åtgärder ministern avser att vidta för att säkerställa att kvinnojourer som drabbats av felaktig hantering av statsbidrag inte tvingas lägga ned sin verksamhet. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Regeringen värdesätter den viktiga verksamhet som kvinnojourerna bedriver både när det gäller brottsofferstödjande verksamhet och de skyddade boenden som vissa kvinnojourer bedriver.
När det gäller kvinno- och tjejjourernas brottsofferstödjande verksamhet avsätter regeringen medel till förordningen (2022:257) om statsbidrag till kvinno- och tjejjourer och vissa andra ideella organisationer inom brottsofferområdet. Från och med 2026 har regeringen höjt den permanenta nivån till denna bidragsförordning från 165 miljoner kronor till 185 miljoner kronor per år, vilket är den högsta permanenta nivån någonsin. Det finns även möjlighet att ansöka om medel från brottsofferfonden. Regeringen har under mandatperioden höjt avgifterna och utökat skyldigheten att betala avgift till att omfatta fler brott och därmed stärkt brottsofferfondens kapacitet att fördela bidrag till brottsofferstödjande verksamhet.
Det är socialnämnden som ansvarar för att enskilda som behöver stöd och skydd till följd av hot, våld eller andra övergrepp kan tas emot i ett skyddat boende. Regeringen har vidtagit flera åtgärder för att underlätta för kvinnojourer att uppfylla de höjda kvalitetskraven och därigenom öka möjligheterna att få tillstånd att bedriva skyddat boende. Det är dock upp till kommunerna själva att utforma sina upphandlingar och i slutändan välja vilka skyddade boenden de kan placera på.
Regeringen har tagit flera initiativ för att underlätta kommuners köp av insatsen skyddat boende från idéburna aktörer, t.ex. genom uppdrag till Upphandlingsmyndigheten och ett tillfälligt statsbidrag för kvalitetshöjande åtgärder i skyddade boenden som drivs av ideella organisationer. Regeringen har hittills avsatt 155 miljoner kronor till förordningen (2022:291) om tillfälligt statsbidrag till ideella organisationer för kvalitetshöjande åtgärder på skyddade boenden. Avsikten är att i alla avseenden underlätta för de kvinnojourer som vill bedriva skyddat boende att uppnå de skärpta kvalitetskraven som behövs för tillstånd.
Sammantaget har regeringen under mandatperioden stärkt stödet till kvinno- och tjejjourer och vissa andra ideella organisationer inom brottsofferområdet så att de ska kunna fortsätta att ge stöd åt våldsutsatta och även att bedriva skyddat boende på kommunernas uppdrag för de som väljer att göra det.
Stockholm den 27 maj 2026
Nina Larsson


