Nationell säkerhetsstrategi och Försvarsberedningen

Svar på skriftlig fråga 2014/15:331 besvarad av Stefan Löfven (S), statsminister

Avslut
Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:331 av Hans Wallmark (M) Nationell säkerhetsstrategi och Försvarsberedningen och fråga 332 av Hans Wallmark (M)

Den nationella säkerhetsstrategins organisering

Hans Wallmark har frågat statsministern dels hur arbetet med den nationella säkerhetsstrategin ska vara organiserat när det gäller tidtabell och den parlamentariska förankringen, dels hur den nationella säkerhetsstrategin står i förhållande till den säkerhetspolitiska analys som i bred parlamentarisk förankring gjordes inom ramen för Försvarsberedningens arbete. Frågorna har överlämnats till mig och jag väljer att besvara dem i ett sammanhang.

Statsministern sade i riksdagen den 14 januari att han önskar se samtal inte bara inför det försvarspolitiska beslutet utan även kring ett brett säkerhetsperspektiv där också andra säkerhetsrisker belyses, exempelvis terrorismen, den digitala sårbarheten, epidemier och klimatförändringar och utifrån detta skapar en gemensam, nationell säkerhetsstrategi för Sverige. Vid interpellationsdebatt i riksdagen 3 mars 2015 bekräftade statsministern att det skulle bjudas in till sådana samtal. Så sker under våren.

Syftet med dessa samtal är att åskådliggöra de säkerhetsutmaningar som Sverige har att hantera. Försvarsberedningens säkerhetspolitiska rapport, Vägval i en globaliserad värld, samt Försvarsberedningens rapport, Försvaret av Sverige – Starkare försvar för en osäker tid, utgör tillsammans en god analys och grund för den försvarspolitiska inriktningsproposition regeringen under våren avser lägga fram. De kan samtidigt säkert utgöra ett gott underlag för samtal kring en nationell säkerhetsstrategi.

Stockholm den 8 april 2015

Margot Wallström

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter