Näringslivets deltagande i näringslivsrådet

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1619 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Ju2022/01 619 Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2021/22:1619 av Alexandra Anstrell (M)
Näringslivets deltagande i näringslivsrådet

Med anledning av att regeringen beslutat att tillsätta ett tvärsektoriellt näringslivsråd för totalförsvar och krisberedskap har Alexandra Anstrell frågat mig när jag avser att förordna in näringslivet i näringslivsrådet.

Det tvärsektoriella näringslivsrådet för totalförsvar och krisberedskap ska vara ett forum på strategisk nivå för ömsesidigt informationsutbyte och rådgivning i frågor som är av gemensam vikt för näringslivet, arbetstagarorganisationerna och staten avseende totalförsvar och krisberedskap.

Förutom justitie- och inrikesministern som ordförande i näringslivsrådet ska från regeringen även försvarsministern och näringsministern ingå. Generaldirektören vid Myndigheten för samhällsskydd och beredskap samt överbefälhavaren för Försvarsmakten ska också ingå i rådet. Vidare ska deltagare ingå som är verksamma inom bl.a. branschorganisationer och arbetstagarorganisationer av vikt för totalförsvaret och krisberedskapen. Deltagarna ska utses av ordföranden genom särskilt beslut så fort de aktuella organisationerna tillfrågats och deras nomineringar har inkommit, vilket beräknas ske i närtid. Ordföranden kan även vid behov bjuda in ytterligare deltagare vid enskilda möten som näringslivsrådet har.

Stockholm den 1 juni 2022

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan