Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
missförhållanden vid svenska häkten
Svar på skriftlig fråga 2003/04:858 besvarad av Thomas Bodström
- Anmäld:
- 2004-03-05
- Inlämnad:
- 2004-03-05
- Besvarad:
- 2004-03-10
- Svar anmält:
- 2004-03-10
Svar på fråga 2003/04:858 om missförhållanden vid svenska häkten
Justitieminister Thomas Bodström
Ulf Sjösten har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att snabbt avhjälpa platsbristen vid Stockholms häkten.
Jag delar Ulf Sjöstens uppfattning att beläggningssituationen inom kriminalvården är bekymmersam. Skälet till det är framför allt att Sverige, liksom flera andra länder i västvärlden, haft en kraftig ökning av fångpopulationen.
För att ge kriminalvården möjlighet att utöka antalet häktes- och anstaltsplatser har regeringen tillfört verksamheten betydande resurser. Under 2003 tilldelades kriminalvården drygt en halv miljard kronor i tillskott och under 2004 ytterligare 370 miljoner kronor.
Innevarande år planerar kriminalvården att inrätta ca 800 platser varav en del är häktesplatser. Jag räknar med att dessa åtgärder kommer att förbättra situationen på landets anstalter och häkten.
Skriftlig fråga 2003/04:858 av Sjösten, Ulf (m) (undefined 2004-03-10)
den 5 mars
Fråga 2003/04:858
av Ulf Sjösten (m) till justitieminister Thomas Bodström om missförhållanden vid svenska häktenEnligt rapporter i medierna har Sverige fått skarp kritik av Europarådets tortyrkommitté för missförhållandena på Stockholms häkten.
Enligt uppgift är nu trängseln så allvarlig att människor låses in på toaletter i flera timmar. Andra får tillbringa nätter i små bås och glasburar som inte är större än en kvadratmeter.
Trängseln och platsbristen har också startat en omfattande transportverksamhet runtom i Stockholms län för att hitta plats att låsa in gripna.
Polisen, som ofta utför transporterna, kommer allt längre ifrån sina kärnuppgifter.
Enligt medieuppgifter finns det 526 tillgängliga platser på Stockholms häkten i januari 2004. Vid samma mätning var 552 platser belagda.
Situationen är akut och kräver snabba åtgärder.
Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att snabbt avhjälpa platsbristen vid Stockholms häkten?
Övrigt om svar på skriftliga frågan
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.