militära övnings- och skjutfält
Svar på skriftlig fråga 2004/05:239 besvarad av Leni Björklund
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Anmäld:
- 2004-10-29
- Inlämnad:
- 2004-10-29
- Besvarad:
- 2004-11-03
- Svar anmält:
- 2004-11-08
Svar på fråga 2004/05:239 om militära övnings-och skjutfält
Försvarsminister Leni Björklund
Carl-Axel Roslund har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att upphäva "riksintresset" och för att förhindra att nedlagda övnings- och skjutfält utgör en broms för fortsatt landsbygdsutveckling. Carl-Axel Roslund utgår i sin fråga från Remmene skjutfält utanför Vårgårda i Västergötland.
Regeringen har behandlat frågor om Försvarsmaktens övnings- och skjutfält i propositionen Försvarsmaktens grundorganisation den 28 oktober 2004 (prop. 2004/05:43). Regeringen anser i propositionen att övnings- och skjutfälten är av central betydelse för att Försvarsmakten ska kunna utbilda och öva den befintliga insatsorganisationen och en framtida insatsorganisation med de förhållanden som då kan råda.
Jag vill framhålla att det, mot bakgrund av övnings- och skjutfältens betydelse för möjligheterna att utbilda och öva förband, är Försvarsmakten som bestämmer vilka fält som ska bibehållas respektive avvecklas. I Arbetsgruppen Grundorganisations underlag till Försvarsdepartementet @ som utgjorde ett av underlagen till proposition 2004/05:43 @ redovisas Försvarsmaktens övnings- och skjutfält. Av denna redovisning framgår att Remmene skjutfält ska avvecklas.
Fortifikationsverket är statens ägarföreträdare när det gäller försvarets fastigheter. Det är därför Fortifikationsverket som svarar för att Remmene skjutfält avvecklas sedan Försvarsmakten sagt upp hyresavtalet till fältet.
Mot denna bakgrund avser jag inte att vidta några åtgärder med den inriktning Carl-Axel Roslund anger.

