Mänskliga rättigheter i Gaza

Svar på skriftlig fråga 2024/25:384 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2024/25:384 Mänskliga rättigheter i Gaza

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2024/25:384 av Elin Söderberg (MP)
Mänskliga rättigheter i Gaza

Elin Söderberg har frågat mig hur jag och regeringen har agerat i relation till Israel och Gaza sedan den utrikespolitiska deklarationen, och vad mina och regeringens svar är på uppmaningen från FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter.


Den humanitära situationen i Gaza är katastrofal. Behoven är akuta, inte minst i norra Gaza. Regeringen har ökat det humanitära stödet till Gaza med över en halv miljard kronor sedan oktober 2023 och driver aktivt frågan om förbättrat humanitärt tillträde.

Sverige är tydligt såväl i bilaterala samtal med Israel som med likasinnade i EU att Israel måste göra mer för att förbättra den humanitära situationen. Regeringen betonar att Israel också måste göra mer för att leva upp till den internationella humanitära rättens skydd för civilbefolkningen.

Sverige ger även sitt fulla stöd till den Internationella domstolen som i ett rättsligt bindande beslut om provisoriska åtgärder ålagt Israel att förbättra det humanitära tillträdet. Detta är Israel skyldigt att följa.

Regeringen stödjer en vapenvila i enlighet med FN:s säkerhetsrådsresolution 2735.

 

 

 

Stockholm, 13 november 2024

 

Maria Malmer Stenergard

Övrigt om svar på skriftliga frågan