Kvinnors rättigheter i Saudiarabien

Svar på skriftlig fråga 2016/17:634 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Utrikesdepartementet

Till riksdagen

Svar på fråga 2016/17:634 av Tina Ghasemi (M) Kvinnors rättigheter i Saudiarabien

Tina Ghasemi har frågat mig om jag och regeringen avser att tydligare lyfta frågan om kvinnors rättigheter i våra fortsatta kontakter med Saudiarabien.

Regeringen ser mycket allvarligt på situationen för mänskliga rättigheter i Saudiarabien, i synnerhet avseende kvinnors åtnjutande av dessa. Frågorna lyfts kontinuerligt i Sveriges dialog med Saudiarabien, inklusive under statsministerns besök. Regeringen kommer självfallet även fortsättningsvis att ta upp dessa frågor med Saudiarabien.

Arbetet för att stärka de mänskliga rättigheterna internationellt och att motarbeta diskriminering på grund av bl.a. kön är högt prioriterat av regeringen.

I FN:s säkerhetsråd driver vi dessa frågor på ett metodiskt och integrerat sätt, inklusive med hjälp av säkerhetsrådets informella arbetsgrupp för kvinnor, fred och säkerhet. Kvinnors aktiva inflytande i fredsprocesser är en strategisk fråga för internationell fred och säkerhet och en fråga som Sverige kommer att fortsätta lägga fokus på.

Samtidigt är inte säkerhetsrådet den enda arenan för arbetet med jämställdhetsfrågor och Sverige är även aktiva bidragsgivare inom ett antal FN-organ som arbetar med frågorna. Vårt omfattande stöd och engagemang i UN Women är ett sådant exempel.

Stockholm den 26 januari 2017

Margot Wallström

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter