Kostnad för kampanjen för en svensk plats i FN:s säkerhetsråd

Svar på skriftlig fråga 2015/16:191 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Avslut
Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:191 av Sofia Arkelsten (M) Kostnad för kampanjen för en svensk plats i FN:s säkerhetsråd

Sofia Arkelsten har frågat mig hur mycket den svenska kampanjen för en plats i FN:s säkerhetsråd har kostat hittills.

Det är UD:s säkerhetspolitiska enhet som har huvudansvar för denna fråga. Ett sekretariat har skapats för att koordinera det kandidatur-relaterade arbetet och förstärka enhetens kapacitet för att hantera regeringens ökade FN-engagemang.

Sekretariatet består av sex tjänster (1 chef, 4 handläggare, en assistent). Dessa tjänster är redan befintliga tjänster som omprioriterats från enheten och övriga UD.

På FN-representationen i New York har tre tjänster tillförts, också inom ramen för UD:s förvaltningsanslag.

UD:s säkerhetspolitiska enhet har för 2015 tilldelats 1,3 mkr för framförallt resor och andra direkt kandidaturrelaterade kostnader. Därtill har beviljats ytterligare medel om 700 000 kr.

FN-representationen i New York har tillförts 1,5 mkr för seminarier och evenemang som ska belysa olika sakfrågor.

Stockholm den 4 november 2015

Margot Wallström

Övrigt om svar på skriftliga frågan