Konkurrerande riksintressen i Bråt

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1245 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
I2021/00097 Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1245 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) Konkurrerande riksintressen i Bråt

Cecilie Tenfjord Toftby har frågat mig hur jag avser att agera för att Götalandsbanans etapp Borås–Göteborg inte ska försenas ytterligare på grund av konkurrerande riksintressen mellan järnväg och försvar.

Riksintressen är ett sätt för staten att bevaka intressen av särskild nationell betydelse inom samhällsplaneringen. Riksintressen hanteras i samband med prövningar av myndigheter enligt ett antal lagar, däribland lagen (1995:1649) om byggande av järnväg. Riksintresse för anläggningar för kommunikationer pekas ut av Trafikverket och riksintresse för totalförsvarets militära del pekas ut av Försvarsmakten. Enligt miljöbalken ska företräde ges till försvarsintresset om området eller del av området behövs för en anläggning för totalförsvaret.

I större projekt finns alltid olika intressen som står mot varandra. Det kan bl.a. röra sig om olika överlappande eller närliggande riksintressen, som behöver hanteras i de enskilda ärendena. Att hantera dessa frågor i enlighet med gällande lagstiftningen är inte att försena projekt utan är en obligatorisk del i ärendehanteringen.

I vissa fall kan regeringen komma att pröva frågor enligt lagen om byggande av järnväg och miljöbalken. Efter en underrättelse från Trafikverket, beslutade regeringen den 8 oktober 2020 att den nya stambanedelen Göteborg–Borås ska tillåtlighetsprövas av regeringen enligt 17 kap. miljöbalken. Jag som minister kan självklart inte uttala mig om vilka bedömningar som myndigheter eller regeringen kan komma att göra i ett framtida enskilt ärende.

Stockholm den 20 januari 2021

Tomas Eneroth

Övrigt om svar på skriftliga frågan