Kompetensförsörjningen inom järnvägsrelaterade yrken och roller
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1334 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2021/22:1334 av Patrik Jönsson (SD)
Kompetensförsörjningen inom järnvägsrelaterade yrken och roller
Patrik Jönsson har frågat mig om jag avser att agera i denna för både branschen och Sverige ytterst angelägna fråga.
Förra året presenterade regeringen en infrastrukturproposition (prop. 2020/21:151) med den största ekonomiska ramen någonsin för åtgärder i transportinfrastrukturen. Riksdagen fattade sedan beslut i enlighet med regeringens förslag. Sammanlagt beräknas ramen uppgå till 881 miljarder kronor under den kommande planperioden 2022–2033. Det behöver finnas tillgång till resurser och kompetens för att omsätta denna satsning i åtgärder.
Därför har regeringen gett Trafikverket i uppdrag att redogöra för åtgärder som myndigheten avser att vidta för att avhjälpa den långsiktiga kompetensförsörjningen inom infrastruktur- och transportsektorn, särskilt för den långsiktiga kompetensförsörjningen inom järnvägssektorn. Trafikverket har redovisat dels åtgärder de själva kan vidta, dels sådana som kan hanteras av andra aktörer.
Dessutom avsätter regeringen medel för investeringar i forskning och innovation vilka ska bidra till och säkerställa att Sverige fortsatt har tillgång till svensk spetskompetens inom transportområdet. Nära samverkan mellan universitet och högskolor, institut, övriga utbildningsanordnare, myndigheter och näringsliv inom transportsektorn är avgörande för en fungerande kompetensförsörjning
Stockholm den 30 mars 2022
Tomas Eneroth

