Jämställd migration

Svar på skriftlig fråga 2019/20:156 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


Ju2019

/03326/POL

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)
Jämställd migration

Ebba Hermansson har frågat mig i vilken grad jämställdhetsperspektivet beaktas när det kommer till utformningen av migrationspolitiken.

Regeringen arbetar för att uppnå de jämställdhetspolitiska målen inom alla politikområden, inklusive inom migrationspolitiken. I den nyligen reviderade förordningen (2019:502) med instruktion för Migrationsverket slår regeringen t.ex. fast att Migrationsverket ska jämställdhetsintegrera och utforma verksamheten så att jämställda villkor för kvinnor och män uppnås. Vidare anges i regleringsbrevet till myndigheten att den ska redovisa resultat av de åtgärder avseende jämställdhetsintegrering som vidtagits för att dess verksamhet ska bidra till att uppnå målen för jämställdhetspolitiken.

Ensamkommande barn utgör generellt en mycket liten del av de som kommer till Sverige för att söka asyl. Under den senaste treårsperioden uppgick andelen i snitt till fem procent. När det gäller beviljade uppehållstillstånd till asylsökande och deras anhöriga uppgår andelen kvinnor under samma period till i snitt 37 procent respektive 58 procent. Av de kvotflyktingar som Sverige tog emot under perioden var hälften kvinnor.

Regeringen har tillsatt en parlamentarisk kommitté som ska titta på den framtida svenska migrationspolitiken. I det arbetet finns jämställdhetsperspektivet givetvis med.

Om förslagen som kommittén tar fram har betydelse för jämställdheten mellan kvinnor och män, ska dessa konsekvenser anges liksom hur förslagen påverkar de jämställdhetspolitiska målen.

Stockholm den 23 oktober 2019

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan