Illegala vapen

Svar på skriftlig fråga 2016/17:572 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2016/17:572 av Amir Adan (M) Illegala vapen

Amir Adan har frågat mig vad jag avser att göra för att minska antalet illegala skjutvapen i Sverige.

Polismyndigheten och Tullverket har ett gemensamt ansvar för att motverka illegal införsel av skjutvapen. För att ge Polismyndigheten och Tullverket större möjligheter att bekämpa smuggling av bl.a. vapen från Balkan beslutade regeringen i juli 2016 att ingå avtal med Moldavien respektive Serbien om samarbete för att bekämpa grov brottslighet. Avtalen innebär i korthet att behöriga brottsbekämpande myndigheter får begära och överlämna uppgifter som behövs för att upptäcka och utreda grova brott.

I december 2015 presenterade regeringen en samlad satsning som syftar till att både bekämpa och förebygga organiserad brottslighet. Satsningen innefattar bland annat uppdrag till Polismyndigheten och elva andra myndigheter om att utveckla former för lokal samverkan mot organiserad brottslighet. Regeringen har dessutom gett Polismyndigheten i uppdrag att skapa förutsättningar för att ytterligare motverka förekomsten av illegala vapen och explosiva varor.

Regeringen avser också att genomföra en ny tidsbegränsad vapenamnesti under februari – april 2018. Resultatet av tidigare vapenamnestier har varit mycket goda och har väsentligt minskat antalet illegala vapen i samhället.

Regeringen har på flera sätt agerat i frågor som rör det grova våldet kopplat till såväl skjutningar som vapenlagstiftning, organiserad brottslighet, problematik i utsatta områden och inte minst det brottsförebyggande arbetet. Jag har därför inte för avsikt att vidta några ytterligare åtgärder i nuläget.

Stockholm den 13 januari 2017

Anders Ygeman

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter