Hyresnivåer vid nyproduktion vid fri hyressättning
Svar på skriftlig fråga 2019/20:856 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Ju2020/0
0412/POL
Justitiedepartementet
Justitie- och migrationsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:856 av David Josefsson (M)
Hyresnivåer vid nyproduktion vid fri hyressättning
David Josefsson har frågat mig om jag bedömer att hyresnivåerna vid nybyggnation kommer att bli högre eller lägre med fri hyressättning jämfört med dagens system med bruksvärde eller presumtionshyra.
Regeringen avser att inom kort besluta direktiv för utredningen om fri hyressättning vid nyproduktion.
En viktig del i utredningens arbete kommer att vara att belysa konsekvenserna av de förslag som lämnas. Ett flertal olika aspekter måste då behandlas. Frågan om hur förslagen kan väntas påverka hyresnivåer och därmed fastighetsägare och hyresgäster men även bostadshyresmarknaden i stort är naturligtvis en del av detta.
Jag ser ingen anledning att gå in på konsekvenserna av förslag som ännu inte har tagits fram. Det finns skäl att understryka att även nybyggda hyreslägenheter ska erbjuda ett boende som är tryggt och på så vis kan vara attraktivt på lång sikt.
Stockholm den 12 februari 2020
Morgan Johansson
Skriftlig fråga 2019/20:856 av David Josefsson (M) (Besvarad 2020-02-12)
Fråga 2019/20:856 Hyresnivåer vid nyproduktion vid fri hyressättning
av David Josefsson (M)
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
I dag anses hyror vara skäliga om de följer bruksvärdesprincipen eller om de vid nyproduktion sätts genom överenskommelse om så kallad presumtionshyra mellan hyresvärd och en på orten etablerad hyresgästorganisation.
I januariöverenskommelsen (JÖK:en) mellan Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Liberalerna anges följande i punkt 44:
”Fri hyressättning vid nybyggnation införs. Hyran inom dessa bestånd sätts efter en inledande period enligt en tariff grundad på jämförbara nybyggda objekt med en gradvis anpassning för att uppnå förutsägbarhet eller genom gängse förhandling. Fastighetsägaren väljer vilken av dessa metoder som tillämpas (Utredning 2019–2020. Ny lagstiftning på plats 1 juli 2021).”
Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
Är det ministerns bedömning att hyresnivåerna vid nybyggnation kommer bli högre eller lägre med fri hyressättning enligt ovan jämfört med dagens system med bruksvärde eller presumtionshyra?
Intressenter
Frågeställare
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

