Hot från Kinas ambassad
Svar på skriftlig fråga 2020/21:1774 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på frågorna 2020/21:1737 av Hans Wallmark (M)
Respekt för svensk tryck- och yttrandefrihet, 2020/21:1753 av Lotta Olsson (M) Anonyma mejl från kinesiska ambassaden
och 2020/21:1774 av Björn Söder (SD) Hot från Kinas ambassad.
Hans Wallmark har frågat mig hur jag och regeringen avser att försäkra oss om att Folkrepubliken Kinas diplomatiska representation i Sverige fullt ut respekterar vår tryck- och yttrandefrihet. Vidare har Lotta Olsson frågat mig om jag avser att för den kinesiska ambassaden påtala det olämpliga i att skicka anonyma mejl för att uppmana en ledarskribent att frångå den grundlagsskyddade yttrandefriheten bara för att Kina ogillar det. Slutligen har Björn Söder frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder med anledning av Kinas försök att påverka svenska journalisters rapportering, och i så fall vilka. Jag besvarar frågorna samlat.
Som framkommer i regeringens skrivelse Arbetet i frågor som rör Kina förekommer det att Kina försöker motarbeta utövandet av yttrande- och mötesfrihet i Sverige när det gäller kinesiska förhållanden. Jag och regeringen ser allvarligt på uppgifter om sådant agerande.
Utrikesdepartementet har vid flera tillfällen framfört till Kinas ambassad att vi förutsätter att ambassaden respekterar svenska lagar och regler och att vi inte kan godta att ambassaden framför hot mot personer i Sverige. I kontakterna har vi understrukit att yttrandefrihet råder i Sverige och att vi förväntar oss att ambassaden respekterar detta.
Stockholm den 17 februari 2021
Ann Linde
Skriftlig fråga 2020/21:1774 av Björn Söder (SD) (Skickad 2021-02-17)
Fråga 2020/21:1774 Hot från Kinas ambassad
av Björn Söder (SD)
till Utrikesminister Ann Linde (S)
Den politiske redaktören vid Nerikes Allehanda, Lars Ströman, har efter rapporteringar om händelseutvecklingen i Kina, Hongkong och Taiwan för tredje gången mottagit ett meddelande från Kinas ambassad i Stockholm.
Meddelandena uppfattas som hot, och man upplever att tonen nu har skärpts. I det senaste meddelandet använder sig ambassaden av skrivningen ”all necessary measures”, vilket brukar vara en formulering som används som omskrivning för våld i folkrättsliga sammanhang.
Ambassaden skriver bland annat:
“It is hoped that you can stop meddling in China's domestic affairs or undermining China-Sweden relations. We will continue to take all necessary measures to safeguard national sovereignty and territorial integrity.”
Kinas försök, dessutom genom hot, att påverka svenska journalisters rapportering borde rimligen föranleda åtgärder från den svenska regeringen.
Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till utrikesminister Ann Linde:
Avser ministern att vidta några åtgärder med anledning av Kinas försök att påverka svenska journalisters rapportering, och i så fall vilka?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

