Hesa Fredrik i norra Hälsingland

Svar på skriftlig fråga 2017/18:132 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Ju2017/08107/POL

Justitiedepartementet

Justitie- och inrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:132 av Lars Beckman (M) Hesa Fredrik i norra Hälsingland

Lars Beckman har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder så att det finns skyddsrum och VMA-funktioner i alla Sveriges kommuner.

Planeringen av det civila försvaret har återupptagits. Det är angeläget att uppnå en stärkt förmåga hos de bevakningsansvariga myndigheterna och andra aktörer inom det civila försvaret. För att skapa förutsättningar för dessa aktörer har regeringen i budgetpropositionen föreslagit att det tillförs permanenta medel, vilket för återstoden av innevarande försvarsinriktningsperiod (2018-2020) motsvarar totalt 1,3 miljarder kronor. I det sammanhanget har regeringen betonat vikten av att beredskapsplaneringen påbörjas i kommuner och landsting.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har i september i år redovisat ett regeringsuppdrag som syftat till att ta fram en samlad bedömning av befolkningsskyddets förmåga att möta de krav som höjd beredskap och krig kan medföra samt hur det kan anpassas till nutida förhållanden. För närvarande finns det ca 7 miljoner skyddsrumsplatser i landet, som är fördelade på 65 000 skyddsrum med varierande skyddsförmåga. Enligt MSB är det nödvändigt att det tas fram ytterligare underlag för att det ska vara möjligt att bedöma behovet av nyproduktion av skyddsrum.

Av MSB:s redovisning framgår även att utomhusvarningssystemet, som finns utplacerat i alla större tätorter, behöver anpassas för att effektivt kunna varna befolkningen i fred och i krig. Myndigheten planerar att ta fram ett kunskapsunderlag för de vägval som behöver göras för att få till stånd ett sådant system.

Det har således påbörjats ett arbete på de nu aktuella områdena. Jag kommer att noga följa det arbete som pågår för att återigen bygga upp det civila försvaret i olika avseenden. Dessutom kommer jag vid behov att ta initiativ till de åtgärder som kan behövas på området.

Stockholm den 1 november 2017.

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan