Hemvärnet som stöd till polisen
Svar på skriftlig fråga 2016/17:969 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2016/17:969 av Pål Jonson (M) Hemvärnet som stöd till polisen
Pål Jonson har frågat mig om jag är villig att se över möjligheten att polisen ska kunna använda hemvärnet i större utsträckning än vad som är fallet i dag.
Hemvärnet ingår i Försvarsmakten och den lagstiftning som gäller rörande Försvarsmaktens möjligheter att bistå polisen med hjälp och stöd i olika situationer gäller således även hemvärnet.
Försvarsmaktens stöd till polisen regleras i flera författningar, bl.a. förordningen om Försvarsmaktens stöd till civil verksamhet, lagen om Försvarsmaktens stöd till polisen vid terrorismbekämpning, lagen om skydd mot olyckor, och militärtrafikförordningen. Från och med den 1 april 2017 gäller även förordningen om Försvarsmaktens stöd till polisen med helikoptertransporter. Polismyndigheten kan med stöd av nämnda författningar ta hjälp av Försvarsmakten bl.a. när det gäller eftersök av saknade personer. Försvarsmakten kan också, efter begäran av Polismyndigheten, lämna stöd för att övervaka och ge anvisningar för trafiken även i andra fall än vid militära övningar.
Det finns alltså redan i dag goda möjligheter för Försvarsmakten att stödja polisen.
Stockholm den 14 mars 2017
Anders Ygeman

