Hastighetssänkningen till 80 kilometer i timmen

Svar på skriftlig fråga 2016/17:363 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Dnr N2016/07288/TS

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2016/17:363 av Peter Persson (S) Hastighetssänkningen till 80 kilometer i timmen

Peter Persson har frågat mig om jag kommer att ta några initiativ med anledning av de av Trafikverket aviserade hastighetssänkningarna till 80 kilometer i timmen.

Ökad trafiksäkerhet är en prioriterad fråga för regeringen. I Sverige arbetar vi sedan snart tjugo år tillbaka med Nollvisionen för trafiksäkerhet. Ingen ska dö eller skadas för livet i trafiken. Nollvisionen har även ofta positiva effekter på möjligheterna att minska vägtrafikens utsläpp och fungerar även som drivkraft för nya jobbskapande innovationer inom fordonsindustrin.

Regeringen fattade den 1 september 2016 beslut om en Nystart för Noll-visionen som tydliggör regeringens ambition i trafiksäkerhetsfrågan inom alla trafikslag. Genom nystarten pekas inriktningen ut för det fortsatta trafiksäkerhetsarbetet, vilken blir vägledande för kommande års prioriteringar inom trafiksäkerhetsområdet. I arbetet med Nystarten för Nollvisionen har alla större motor- och trafikorganisationer bjudits in för att delta i dialogmöten.

Ett av de områden där Sverige varit framgångsrikt är att systematiskt arbeta för en säkrare vägutformning och trafikmiljö. Detta arbete kommer att fortsätta. Mötesseparering av vägar, anpassning av hastighetsgränser och etablering av hastighetsdämpande åtgärder i stadsmiljöer, såsom cirkulationsplatser och farthinder, är exempel på åtgärder i vägmiljön som bidragit till att minska antalet allvarliga och dödliga skador.

Regeringen har i den infrastrukturproposition (prop. 2016/17:21) som nyligen lämnades till riksdagen föreslagit en sju procentig ökning av anslaget för vidmakthållande av statliga vägar. Det har betydelse både för trafiksäkerheten och jobben i Sverige.

Enligt propositionen Nya hastighetsgränser (prop. 2006/07:73), som överlämnades till riksdagen år 2007, godkänns att nya hastighetsgränser får införas så att beslutande myndigheter kan använda sig av 10-steg i intervallet 30–120 km/h. Dessa förordningsändringar trädde i kraft 2008. Trafikverket har sedan dess bedrivit ett systematiskt arbete för att anpassa hastighetsgränserna efter vägens standard. I praktiken har det framförallt inneburit att vägar med hög säkerhetsstandard fått höjd hastighetsgräns och vägar som inte varit mötesseparerade med mitträcke fått sänkt hastighet från 90 km/tim till 80 km/tim.

Trafikverket är den myndighet som beslutar om förändrade hastighetsgränser och inte regeringen.

Stockholm den 29 november 2016

Anna Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter